| Azzido a întrebat:

Salutare.
Acum cateva zile am inceput sa lucrez la o firma, acesta fiind primul meu job cu carte de munca.
Treaba e ca imi trebuie un card de salariu dar nu stiu la ce banca sa ma duc.
Voi care credeti ca ar fi banca cu cele mai mici comisioane si cu o retea de atm-uri si sucursale bine dezvoltata? Momentan am in vedere ING, Volksbank si BT.
Merci.

Răspuns Câştigător
| anda2happy a răspuns:

BT. exista cardul visa electron cu zero comisin de eliberare, administrare si retragere numerar. poti plati la comercianci cu zero comision, il poti folosi pentru plati pe net sau cont de paypal.
Il recomand cu incredere.

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Azzido,
Cred ca, trebuie sa-i intrebi pe cei de la firma cu care banci lucreaza pentru ca, apoi, tu sa poti alege una dintre ele. Daca firma la care esti angajat lucreaza cu Banca Transilvania, ti-as recomanda-o caci eu am card la ei din 2004 --- nu are comisioane nici pentru retragerea salariului din cont, nici pentru plata cumparaturilor cu cardul iar reteaua ei de bancomate este f. extinsa in Transilvania ( nu stiu in celalalte zone ale Ro.) Numai bine!

| bianca a răspuns:

Eu am card la bcr

| Minnie a răspuns:

La ING este un card START la care ai comision 0 la extragere, interogare si cumparare din magazin. Eu il am si sunt extrem de multumita ca imi pot scoate salariul in intregime iar daca ramane ceva, pot cheltui oricum in totalitate salariul, fara sa mai platesc niciun banut bancii.

| push2gl a răspuns:

Bt e cea mai buna

| mariamagdalena09 a răspuns:

Sa stii ca Ing e cel mai bun am si eu de 4 ani, deci e super la ei, nu e ca la bcr sau brd sau Bt.deci. FundA?

| ovidius a răspuns:

Eu lucrez cu BT. Zero comisioane.
Legat de Volksbank - doar chestiuni negative (comisionae mari şi ascunse)
ING - nu e genul meu (nu au caserie, office) Iar reţeaua lor nu e suficient de răspândită.

Legat de băncile mari (BCR, BRD) evită-le. Sunt nesimţite în ceea ce priveşte comisioanele. (testat pe propria "piele")

Ar mai fi o bancă cu care mie îmi place să lucrez (pentru cardul de cumpărături în rate, cu dobândă zero). E vb de CreditEurope Bank (au doar un singur comision de 40 lei/an) iar reţeaua de parteneri e CHIAR consistentă.

http://www.conso.ro/compara/carduri
Aici poţi face o comparaţie între carduri. Nu ştiu cât de actuale sunt datele...

Sper că ţi-am fost de folos.

| FurtunaDiesel a răspuns:

Pentru card de salariu incearca Lybra Bank o sa vezi cate facilitati ai. Eu lucrez cu ei si nu primesc nimic sa le fac reclama dar pur si simplu a fost banca cea mai serioasa si cea mai avantajoasa + cozi mici si destule sucursale!

| AlexSM86 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun de comisioane, dar cea mai sigura si mai serioasa banca mi se pare ING. In primul rand ai ATM-ul in interiorul bancii, il poti accesa oricand si e f bine supravegheat. Ce imi mai place la ei este ca poti sa faci multe operatiuni fara sa mai astepti sa vorbesti cu un ofiter al bancii.

| Azzido explică:

Firma nu este foarte mare, pentru ca se ocupa cu organizarea de evenimente. Ca si angajati sunt cateva zeci de persoane. Asa ca toti ne facem carduri pe unde vrem... ceea ce mie unul imi convine. happy

| Aero_9005 a răspuns:

Intreaba firma cu ce banca lucreaza si iti faci acolo din cauza ca daca nu faci la o banca cu care nu lucreaza firma dureaza mai mult pana primesti salarul, dar la o banca cu care lucreaza firma este mult mai rapid.bafta