| bleakk a întrebat:

Am o situatie care sta in felul urmator: am terminat primul an de facultate la Contabilitate, ASE si am decis ca pe vara (cel putin 3 luni) sa lucrez la o firma de contabilitate pentru experienta.
Am gasit destul de repede (asa cum imi doream) o firma specializata pe conta unde m-am angajat cu contract pe o perioada nedeterminata ca si contabil, fiind coordonat de un senior, deci junior. Ca si salariu, evident, nu am avut pretentii neavand experienta si terminand doar primul an de facultate. Din fericire, am primit un salariu oarecum ok, zic eu, dupa ce am intrebat in stanga si in dreapta cam cat castiga un junior intr-o firma de contabilitate (care NU este multinationala). Salariul consta in 1300 lei net si bonuri de masa in valoare de 250 de lei, deci undeva pe la 1550.
Problema sta in felul urmator, a inceput facultatea si sunt nevoit sa merg si pe acolo. Am discutat si cu angajatorul acest aspect si mi-a spus ca pot continua la firma si part-time, 4 sau 6 ore, in functie de cum pot. Analizand orarul, mi-am dat seama ca pot merge in continuare pe 4 ore, pe acelasi post de junior. Consider ca este definitorie experienta intr-un domeniu ca acesta si as lucra si part-time pe un salariu mai mic.
Intrebarea mea este referitoare la salariu. Fiind nevoit sa negociez un alt contract cu angajatorul, sunt in dilema cat sa cer la noul contract AVAND IN VEDERE faptul ca in aceste 3 luni am ajuns sa cunosc ceva lucruri in domeniu (cel putin cam ceea ce tine de un junior).Mi-e mult mai usor sa fac treaba pe care o am de facut, mult mai usor decat la inceput, practic pot ajuta firma intr-un mod mai eficient. Ceea ce vreau sa scot in evidenta este faptul ca pot negocia un salariu ceva mai mare avand o oarecare experienta. Spre exemplu, cand m-am angajat eu, s-a mai anagajat tot ca junior o fata de la aceeasi facultate, care terminase anul 2 si care avusese o practica de 3 luni la o firma, ea primind un salariu de 1550 lei, fata de cei 1300 ai mei. In mod normal, daca as trece de la 8 ore la 4, logic, s-ar injumatati si beneficiile salariale, dar daca punem problema experientei, credeti ca pot cere undeva pe la 800 de lei la 4 ore in loc de 650 lei cum ar fi normal?
Nu e o asa mare diferenta, dar pentru un student niste bani in plus conteaza, credeti-ma. Ce parere aveti? Astept parerile voastre. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| SunsetAway a răspuns:

Prea mult povestit inutil.
Legal (pe carte de munca) te va plati in mod sigur mai putin. Dar daca vrea sefu' poate sa-ti dea si bonusuri variabile. Nu e batut in cuie sa-ti dea fix jumatate. Dar lucrul asta il va decide cu tine, degeaba ne spui noua. Nu te-a angajat TPU contabil. Nu stim noi ce meriti tu. Ca esti student si vrei mai multi bani nu e ceva nou auzit. Dar foarte bine ca si lucrezi.