| Maier_Mark_1997 a întrebat:

Am 20 de ani si sunt la facultate ( taxa) si lucrez de 6 luni la un magazin ca vanzator. Intrebarea mea este, de unde si, cum as putea face rost de un imprumut de la banca? ( pentru nevoi personale) Ce acte imi trebuie sau ce imi va trebuii? Se poate? Care stie ceva astept un raspuns, Multumesc

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Da, se poate, dar depinde de fiecare bancă în sine și de scoring-ul ce-l vei obține. Acel scor se calculează în funcție venitul net(aici se aiu în considerare toate veniturile, inclusiv bonurile de masă, bonusurile de performanță, prime, etc), de vârstă, vechime în muncă, angajator, rata de îndatorare, suma solicitată și altele. Chestia asta e valabilă la toate băncile, iar în funcție de asta ți se va stabili dobânda pe suma solicitată. De exemplu, la BCR ai nevoie de contract pe perioadă nedeterminată, minim 3 Luni lucrate, și de buletin. La scoring-ul meu, la 10.000 împrumutați, plătesc o dobândă de 10, 4% pe an, și o rată fixă de 235 lei pe o perioadă de 5 ani, iar creditul mi s-a aprobat în 24 ore. Nu fac reclame la bănci, dar din toate băncile la care am umblat BCR-ul au fost cei mai ok în cazul meu, la Transilvania dobânda e de 7, 5% îți ține dosarul în analiză 3 săptămâni și apoi te sună că-ți mai trebuie nu știu ce acte, apoi iar te ține cu dosaru în analiză, BRD-ul sună la angajator ca să se asigure că ești angajat la firma respectivă, ceea ce personal mi se pare o violare a confidențialității, CEC-ul și Reifeizen-ul lucrează cu dobândă variabilă în funcție de Ro-BOR de 7, 5%, Unicredit-ul are dobândă de 11, 4%, etc.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cartea de identitate si adeverinta de salariat. Majoritatea bancilor nu cer decat 3 luni vechime. Cat despre de unde poti sa-l iei, mergi la toate bancile din oras si cere sa-ti simuleze un credit de (sa zicem) 5000 lei. Sa-ti scoata o copie cu un scadentar si vezi unde dai inapoi cel mai putin. La banca la care te hotarasti sa te inscrii sa pastrezi simularea si in caz ca nu corespunde cu realitatea este un birou la care sa-i reclami si daca nu se rezolva ii poti da in judecata. Mai este o solutie: poti sa iei card de cumparaturi. Cu acel card poti cumpara de la anumite magazine in rate fara dobanda intre 3 si 24 de rate. ING stiu ca are 24 rate la unele magazine. ATENTIE! Nu te apropia de IFN-uri gen Provident, Cetelem, etc. Sunt scapate de sub control si te trezesti cu datorii de nu-ti mai vezi capul.

| tickey a răspuns:

Din cate stiu eu, actele necesare ar fi buletinul, o factura de la utilitati si adeverinta de salariu. Daca se poate depinde de banca. Ca sa aflii trebuie sa te duci sa intrebi personal care sunt conditiile pentru un imprumut. O zi buna.

| FloRian_VioRel_1989 a răspuns:

Buletinu,adeverinta de salariu si revisal ( raport per salariat ) si din cate stiu iti trebuie minim 6 luni de contract de munca daca nu 1 an.