| Anonim3177 a întrebat:

Salutare, am deschis un cont de revolut recent ai nu prea stiu cum functioneaza, si trebuie sa fac un trade cu cineva in valoare de 2000 de lei, el trebuie sa mi trimita mie, dupa ce imi trimite banii, poate sa le dea refund, adica sa nu am asteptari ca imi trimite banii, eu i dau ce trebuie si dupa le da refund.
Si daca exista taxe cand trimite el si cand trimit eu de pe revolut pe card.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Practic citeste raspunul userului Jassmina si tot ce ti a zis ea in realitate e fix invers.

Revolut nu percepe taxe la transfer si odata banii primiti in contul tau nu mai pot fi luati inapoi de cel ce ti a trimis.

PS. totusi nu e ok sa umbli cu sume mari pe Revolut. E un serviciu fara prea mare siguranta in ceea ce priveste fraudele.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca el poate sa anuleze comanda si tu sa rami cu buzele umflate.
In plus, Revolut ia taxe la cei care PRIMESC bani in cont.
De ce nu ti-a trimis banii direct in contul bancar? ca acolo nu tis e oprea nimic.

Fi destept si nu trimite nimic, pana nu vezi banii in contul tau, indiferent cate imagini cu tranzactia iti arata, ca se pot anula atat prin revolut cat si prin transfer bancar.
Pana nu vezi banii in extrasul de cont bancar, nu trimite nimic, fiindca asta este ultima smecherie cu care poti fi pacalit.

| mihai69 a răspuns:

Nu dai bani până nu ai obiectul (deci faci schimbul față în față - am făcut asta de vreo două ori ca să nu fiu nevoit să scot și să car cu mine sume mari) respectiv (dacă tu ești vânzătorul) nu trimiți obiectul până nu ai banii în cont.
Evident, cum spune și @suntserios, cam(p)ionul zilei strikes again: Revolut NU taxează sumele pe care le primești.
În schimb, o plată poate fi blocată (la fel ca în cazul oricărui alt card). Și ar mai fi ceva - îți pot bloca suma, în baza regulamentului CE împotriva spălării banilor, până ce nu le oferi o explicație convenabilă asupra provenienței lor.