| Lucaaragiale23 a întrebat:

Salutare
Câteva întrebări
Cum funcționează Revolut.
Sunt minor am 15 ani și mi-am instalat Revolut pe telefon.
Trebuie neapărat să am cont bancar sau card de credit/debit pentru a putea avea bani in Revolut?
Revolut-ul se poate folosi ca virtual wallet?
Pot plăti NFC cu Revolut?
Ce fel de plati pot face cu Revolut?
Ce pot plăti cu Revolut?
Avantaje și dezavantaje Revolut?
Exista carduri Revolut?
Care sunt acelea și ce fac ele în plus pe langa virtual wallet.
Pot baga banii in jocuri cu Revolut?
Ce îl face pe Revolut diferit fata de un card sau cont la o bancă ca Raiffeisen Bank?
Ce taxe si impozite are Revolut?
Are ceva restricții?
De retragere, depunere cheltuiala?
Se poate folosi revolut pentru extrageri și depuneri in Forex și crypto?
Ce e mai bun revolut sau PayPal și de ce?
Și în ultimul rând cum funcționează el, e prima dată când folosesc așa ceva
Ce-ar trebui să știu înainte să îl folosesc.
Dau funda celui care îmi rapsunde la tot.
Știu că poate cer prea mult.
Seara faina

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Revolut e un portofel virtual dar are si card fizic! Cel de pastic e gratuita intretinerea, cel de metal nu, aproximativ 50 lei pe luna!
Trebuie obligatoriu sa ai un cont in banca/card de debit sau credit ca sa poti incarca contul revolut pentru ca numai asa poti!
Nu se poate extrage numerar de pe revolut! Se foloseste pentru orice fel de plata online si nu numai!
Diferenta dintre revolut si un card bancar e ca la revolut nu ai comision cand faci orice fel de plata!
Unele magazine online de jocuri nu accepta revolut, ai optiunile de plata in fiecare magazin de jocuri online, acolo vezi cu ce poti plati!
Paypal sau revolut? Pai cu revolut poti plati in magazinul fizic cand faci cumparaturi, cu paypal nu! Online paypal e recunoscut peste tot, revolut in unele magazine de jocuri nu!
Concluzie iti faci un card de visa si e recunoscut oriunde si oricand si nu mai trebuie sa-ti bati capul cu nimic doar ca vei plati si comision la fiecare plata facuta... asta am eu si paypal dar paypal pot numara pe degete de cate ori l-am folosit.
Deci daca nu ai un cont bancar degeaba ai revolut in telefon ca nu-l poti incarca cu bani!

6 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Sub 18 ani iti poti face cont doar cu acordul parintilor. Nu ai nevoie de card si poti face orice plata vrei cu el, ca un card de la orice alta banca.

| Lucaaragiale23 explică (pentru Dismally):

Da știu cu acordul părinților. Ok ok
Și altceva din ce-am mai intebat eu mai știi despre card la PayPal?

| Lucaaragiale23 explică (pentru Lucaaragiale23):

Revolut scuză-ma

| Dismally a răspuns:

Il poti folosi la orice inclusiv cryptomonede, metale pretioase si ce mai vrei tu. Nu are taxe, poate doar la schimbarea cardului.

| Lucaaragiale23 explică (pentru Dismally):

A ok
Și cum as putea scoate banii la un bancomat daca nu am un card sau un cont bancar? Sa zic că am doar virtual wallet
Ce ar trebui sa am?

| mynamegigibecali a răspuns:

????