| ParvanCosmin a întrebat:

Salutare, am fost plătit prin cec în Franța însă nu am un card pentru a depune banii pe el, este posibil să depun cecul la o bancă românească?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, este posibil.
Daca n-ai cont bancar, atunci mergi la orice banca, iti deschizi un cont (in lei si valuta), dupa care banii de pe cec se vor transfera in contul de valuta (euro).
Vei putea scoate banii din cont in valuta (la caseria bancii) sau in lei (tot la caserie, eventual la un bancomat, daca-ti faci si card).

| KovacsB a răspuns:

Majoritatea băncilor din România nu acceptă încasarea unui cec emis în străinătate. Stiu ca la Transilvania se mai poate face ceva cu cecuri din Italia trebuie sa intrebi.