| AndreiRoberto27196 a întrebat:

Salutare. Am o mică nelămurire și sper să găsesc la voi răspunsul
Un amic mi-a propus să mă asociez cu el într-un SRL deja existent
Întrebarea mea este dacă eu voi avea o răspundere față de taxele ce le are el deja de plătit sau se va calcula separat din momentul intrării mele în firmă
Mulțumesc anticipat

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu amicul ci firma trebuie sa plateasca.
Este bine sa vezi care este situatia firmei, inainte a a te asocia, ca sa nu-ti pierzi banii intrand intr-o firma falimentara.
Si tu nu raspunzi de datoriile firmei facute inainte de a intra.

| Violleta2022 a răspuns:

Firma plateste totae modificarile din statutul social al companiei.
ia un expert contabil si verifica situatia financara a celei frme unde vrei s aintri ca asociat, ca ceva este putred aoclo si sa nu te trezesti ca platesti asociat intr-o firma plina de datorii sau falimentara.
Evident ca ala care te ia de asociat te vrea nu pentru ca firma are merge bine, ca atunci cand ceva merge bine imeni nu vrea asociati cares aimparta profitul muncii lui, deci mare-mare grija ca ori minte ori ascudne ceva urat.