| upsssss a întrebat:

Doresc să îmi comunice cineva care are cunoștințe în cauză. Am avut un eveniment rutier prin care am evitat un accident, mai exact aveam doua autoturisme în fața mea primul punând brusc frână schimbându-și direcția de mers spre dreapta, al doilea a apucat să franeze, eu fiind ultimul și cel vinovat nepăstrând distanța față de cel din fața mea, nu am mai apucat sa frânez astfel încât sa nu îl lovesc pe cel din fața mea, singura cale care am avut-o fiind să trec pe contrasens și sa depășesc masina respectiva. Din sens opus de la o distanta de aprox. 25 m. Se apropia o mașină care a văzut ce s-a întâmplat și a frânat lăsând condiții să revin pe banda mea. Dansul avea cameră video în mașină și a surprins aceasta intamplare, pe baza asta s-a dus la politie și mi-a făcut reclamație pe baza ca i-am pus viața în pericol. Ulterior primește răspunsul de către politie, acesta fiind în favoarea mea spunând ca nu pot fi tras la răspundere deoarece camera nu e una omologata, nu pot fi tras la răspundere sau sancționat doar de către polițist sau dacă sunt filmat cu camera omologată. Primind acest răspuns individul a făcut public pe Facebook filmarea în care nu se întâmplă nimic doar se vede ca evit un accident, poză făcută la plângerea efectuata de el la adresa mea unde îmi apar datele masinii, poza făcută la foia primită de la politie unde i se răspunde ca nu pot fi tras la răspundere și nu pot fi identificat pe baza videoclip-ului cu care a venit el, de asemenea poza cu masina mea personala în care se vede numărul de înmatriculare. Poza masinii mele si videoclipul sunt facute in trafic, in mers. Toate acestea au fost făcute public și sunt în momentul de față. Vreau sa știu dacă este o lege prin care pot sa îmi apar imaginea și prin care pot sa îl oblig sa șteargă totul acestea fiind publicate fără acordul meu, ba chiar mai mult dacă as avea câștig de cauză. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Lege exista dar nu pentru poza masinii, doar daca apari si tu in poza.
Exista prevederi ale Codului civil, in baza carora iti poti apara dreptul la propria imagine, citez:
"ART. 73. Dreptul la propria imagine
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine.
  (2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfăţişării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispoziţiile art. 75 rămân aplicabile."
Daca apari in poza poti sa-l dai in judecata, in baza raspunderii delictuale, si sa soliciti stergerea imaginilor si chiar o suma de bani drept daune morale.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da, ai dreptul la propria imagine și la protecția acesteia.
Poți cere FB ștergerea postării.
Poți face asta și în instanță, inclusiv să ceri daune.
Dar ca fapt divers, ai o mare parte din vină - obligația ta în calitate de șofer este să păstrezi o distanță față de mașina din fața ta astfel încât INDIFERENT de manevrele acesteia să poți OPRI în siguranță, nu să intri pe contrasens să o ocolești!

| VreauSăIauBACul a răspuns:

Vreau și eu să văd imaginile.

| upsssss explică:

Ioan, Mihai va mulțumesc ca mi-ați raspuns. Știu exact ca trebuie sa păstrez distanța, dar pe baza acestui video poli te ia a declarat ca nu pot fi tras la raspundere. Deci sa înțeleg ca video lui nu are nicio valore nicaieri? În video și în poza nu ma văd pe mine fizic, se vede masina în mers și numărul de înmatriculare care îmi aparțin, plus ca a postat plângerea și răspunsul politiei negru pe alb pe foaie unde este prezentat șeful politiei și semnătura acestuia, eu favând parte din ele apărând ca conducător cu numărul de înmatriculare XX XX XXX CARE ÎMI APARȚIN.

| Ioandelasal a răspuns (pentru upsssss):

N-ai ce face, acel video a fost facut pe domeniul public, nu pe domeniul privat, cum ar fi la tine in curte.