| Den1597 a întrebat:

Salutare! Am primit un cec de 36.000 de lei pe timpul comunismului (Ceausescu). Din pacate nu am scos/schimbat/atins banii aceia pana in ziua de astazi. Banii se pot scoate, logic, intrebarea pe care o am este: ce as putea face sa primesc banii cat mai rapid si cati bani ar trebui sa mai primesc astazi? Ar merita sa mai fac vreo miscare?
P. S. Dau fundita (si un suc/prajitura din banii luati :laughing celui care imi da un raspuns satisfacator si de luat in considerare.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii de pe timpul lui Ceausescu numai valoreaza acum nimic deci daca nu i ai folosit in anii 80 sau imediat după revolutie adio, de unde stii ca mai ai acei bani? Mergi la Banca Romaniei si intreaba i pe ei cum mai poti scoate 36.000 lei de pe vremea lui Ceausescu, dar banca i ti cere acte sa dovedesti ca intr-adevar ai avut acei bani. Cum dovedesti?

| Den1597 explică (pentru anonim_4396):

Eu am un CEC (Libret de economoii *cu dobanda*) unde se specifica foarte clar data 1991, si suma depusa, alaturi de semnaturile baronilor... Asta e o dovada clara?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Den1597):

Da, cat e dobanda? e cumva in functie de inflatie?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dezvăluirea amară a unui bătrân de 73 de ani care şi-a pierdut banii depuşi la CEC: „Am pus 200.000 de lei şi mai am numa' 89 de bani în cont"
https://www.ziuanews.ro/......ont-900263

mai bine il pastrezi ca amintire

| RAY a răspuns (pentru RAY):

În urma denominării monedei naționale, începând cu 1 iulie 2005, sumele depuse în conturi la bănci au fost convertite în noua unitate monetară. Suma exprimată în moneda veche a fost înlocuită cu suma exprimată în moneda nouă, prin împărțire la 10.000 (suma de 10.000 de lei a devenit 1 RON, iar suma de 5.000 de lei a devenit 0, 5 RON).

https://www.click.ro/......recuperezi

| RAY a răspuns (pentru RAY):

3,6 ron, macar ai de un suc si de o mini baton de ciocolata

| Mirel4412 a răspuns (pentru RAY):

Nu are nici o treaba ce ai scris tu cu ce a intrebat omul. Stirea e despre furtul de bani

| RAY a răspuns (pentru Mirel4412):

Omule vezi al dolea link