| xyz12309 a întrebat:

Salutare, am un credit prima casă 2%+IRCC, undeva la 7% actual în total, 27 ani rămași din credit, 300 principalul și 1500 dobânda, toată lumea vorbește de refinanțare cu scăderea perioadei în momentul de față pe următorul scenariu: dobânda fixă 3-5 ani iar apoi IRCC+marja băncii 3-4% pe ipotecar, majorității le scade perioada cu 5-8 ani în această variantă. Îmi scapă mie ceva sau ceea ce fac alții e practic o scădere a perioadei având în vedere practic o rata mai mare ulterioară?!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt acum niste oferte de dobanda fixa la niste banci care e mai mica decat ircc si scade valoare ratei pe moment.

dar da, privind pe termen mediu si lung, da e posibil sa platesti mai mult dupa acea rata fixa cand vei trece pe ircc mai ales ca marja bancilor acum este multe peste 2