| needcolors a întrebat:

Am la BCR un credit de nevoi personale la care trebuie sa mai plătesc rate încă 7 ani. Am primit de curând un act adițional de la banca prin care aceasta îmi oferă o dobânda fixa de 15% fata de cea variabila de acum de 20%. Nu știu dacă este bine sa accept aceasta oferta a băncii. Ma tem sa nu scadă dobânda sub 15% în viitor și eu sa ma leg la cap cu rata asta fixa. Ce sa fac?

8 răspunsuri:
| andreea3216 a răspuns:

Daca nu stii ce sa faci atunci poate o varianta buna este sa cauti o oferta de refinantare de la o alta banca.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Grea intrebare, nu ai de unde sa stii cum o sa evolueze piata, e un risc pe care il asumi sau nu.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poti sa accepti si mai tarziu daca scade dobanda poti sa faci o refinantare, achiti imprumutul vechi si ramai cu cel nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am primit si eu un asemenea act aditional. ce sa zic...pare foarte dubios. Intradevar vor sa reduca dobanda la 15, 20% pe an dar mai jos scrie ca DAE la data semnarii prezentului act aditional este de 19, 45% pe an 0. o
Si inca un lucru cel putin dubios : ofera o asigurare complexa (in caz de somaj, pierdere temporara a capacitatii de munca, etc.) pentru un comision de "doar" 0, 2% pe luna, aplicat la valoarea initiala a creditului. Asta chiar e strigator la cer pentru ca daca e dupa cum judec eu inseamna ca am platit 6 ani degeaba? de ce nu se aplica acest comision la ce a ramas de platit? foarte dubios. Totusi am sa ma duc la o sucursala sa-mi faca o simulare sa vad care e diferenta
Toate cele bune va doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt consilier finanaciar-bancar la Unicredit Tiriac Bank.In acesta perioada avem o oferta la toate produsele de creditare, si anume:FARA NICI UN COMISION(comision de acordare 0%; comision de rambursare anticipata 0%; comision de risc de tara 0%; comision de administrare 0%; taxa analiza dosar 0%. V-as propune o refinantare.Pentru mai multe detalii ma puteti contacta la nr.de telefon:0733028508.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insa daca va creste la 112% cum ai sa te "dezlegi de la cap".
Tu hotarasti daca vrei sa stii de cheltuieli preconizate sau daca vrei sa te trezesti fara bani de rata...
-= client cu rata fixa =-

| dof21 a răspuns:

Buna,
Pai cea variabila de astazi este in functie de ce? Cred ca in funtie de Eurobor. Vezi cum iti este calculata aceasta dobanda variabila si apoi ia o decizie.
Decat sa iei o decizie orbeste, mai bine nu schimba nimic. Nu cred ca banca va pierde prin aceasta schimbare (calculeaza numai banii pe hartie si plicuri la cati clienti au trimis ei, sigur este ceva in spatele acestui lucru).
Cu respect

| bogdan_7346 a răspuns:

Daca varianta propusa de banca ar fi mai avantajoasa pentru tine ar insemna sa platesti mai putini bani, deci banca sa castige mai putin.Bancile au ca obiect de activitate SA FACA BANI.CAT MAI MULTI.PROFESIONIST.Bancile nu sunt institutii de caritate. Daca ti-au propus asta inseamna ca in urma unor studii si informatii de specialitate vor castiga mai mult daca tu accepti.Mai gandeste-te...