| Lorenzo1 a întrebat:

Buna,

Sunt recomandate creditele cu dobândă fixa sau variabilă? De exemplu ipotecar

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Dobândă variabilă ca să ai ceva aventură in viața ta.

| mi25 a răspuns:

Ambele au avantajele si dezavantajele lor. PE termen scurt, daca e un curs ascendent al dobanzilor, pe termen fix, daca este un curs ascendent cu dobanda variabila.
Pe termen lung nici unul n-are mai multe avantaje sau dezavantaje, dar uneori esti la roata norocului.

| mi25 a răspuns (pentru mi25):

Scuze: daca e ascendent - fixa, daca este descendent, variabila.

| RxTx a răspuns:

Fixa și fără costuri ascunse de preferat sa fii atent și la Dae
https://intreb.bancatransilvania.ro/ce-inseamna-dae/

| goguPatent a răspuns:

Depinde de credit. La cel imobiliar variabila. Pentru că în 30 ani dobânda poate sa și scadă mai ales când se vor liniști lucrurile cu razboiul și covid, plus dobândă variabilă e mai mica. Ai și varianta cu dobândă mixta. Plătești o perioada fix apoi variabil