| CiocolataBuna a întrebat:

Salutare,
As dori sa imi deschid o firma de instalatii sanitare si electrice.
Cam ce documente as avea nevoie?
Multumesc!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iti sunt necesare:
1. disponibilitate denumire;
2. contract pentru sediul social;
3. contract pentru punctul de lucru;
4. act consitutiv;
5. dovada capital social-minim 200 lei;
6. specimen de semnatura;
7. declaratii asociat administrator;
8. cazier fiscal;
9. cerere tip;
10. taxe registru
11. autorizatii obtinue de la ORC in baza declaratiilor tip date.
Trebuie sa infiintezi un SRL, avand acest obiect de activitate. Pentru a infiinta societatea comerciala trebuie sa intocmesti si sa depui un dosar la Registrul Comertului; acesta iti va elibera certificatul de inmatriculare al societatii. Dosarul trebuie sa cuprinda: - dovada rezervarii de denumire a societatii; - dovada actului de spatiu; - declaratie pe proprie raspundere a asociatilor si administratorilor, - cazierele fiscale ale acestora; - specimen de semnatura, - dovada depunerii capitalului social, - actul constitutiv al societatii; Toate acestea autentificate si inregistrate de catre un notar sau avocat. In cazul in care nu ai timpul necesar pentru a te ocupa de intocmirea dosarului poti imputernici o alta persoana; e bine sa fie o persoana cu studii juridice, de preferinta un avocat sau un consilier juridic. Din momentul depunerii si acceptarii dosarului la Registrul Comertului, in termen de 3 zile vei putea ridica Certificatul de inmatriculare al societatii, urmand apoi cu acesta, sa te inregistrezi la Administratia financiara. In principiu, daca te descurci singur cu actele, pentru a le depune la Registrul Comertului, sa certificat de un notar (poate costa mult mai mult deoarece acesta percepe si TVA).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cata democratie este in Romania, cred ca imbatranesti pana deschizi "afacerea". Doi, nu ai loc de concurenta. Este multa mafie. Mai bine nu te baga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Birocratie. Pardon.

| DannySDC a răspuns:

Trebuie si autorizatii speciale pe partea de sanitare?