| EmiNitu a întrebat:

Salutare, aș vrea să îmi deschid un magazin de haine SecondHand, aș vrea să știu cum stă treaba cu aprovizionatul, de ex: aș vrea să mă duc să îl aprovizionez dintr un târg de haine, automat nu o să am factura la ce am achiziționat, vreau să știu dacă se poate băga marfa și așa sau doar cu distribuitori care îți oferă factura pe firmă la ceea ce ai achiziționat.
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie cautate firme importatoare de haine second hand si outlet.
Ei vor livra marfa cu documente legale (la vanzare este nevoie si de documente de dezinfectare! ).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal nu am cum sa iei marfa la negru pe care sa o vinzi legal.

| adryang78 a răspuns:

Marfa intrată trebuie însoțită de documente, altfel este ilegal.
Dacă persoana/persoanele de la care cumpărați nu pot elibera factură fiindcă nu au firme și vând prin târguri, puteți folosi ca document de intrare un borderou de achiziție, care ține loc și de factură și de chitanță. Dar persoana în cauză trebuie să declare veniturile la ANAF și mă îndoiesc că veți găsi prea mulți dispuși să facă asta.