| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Daca eu am lucrat 2 ani in Austria si 1 an in Romania si poate o sa mai lucrez si in alte tari ca de ex Anglia, Germania etc eu cand o sa ajung la pensie o sa iau pensie pe anii lucrati in alte tari sau din tara? De ex daca la pensie o sa am cate 4 ani din mai mai multe tari ce pensie o sa primesc ca doar mi s-au luat taxe de peste tot. Va rog sa-mi raspundeti cei care cunosc situatia si cei care au rude care primesc pensie din mai multe țari

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o sa obtii pensie din toate tarile in care ai lucrat, cate o particica din fiecare, bineinteles daca ai lucrat in mod legal si ai contribuit pentru pensie in toate tarile.

Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare tara are alta legislatie de pensionare.
Acum, fiecare tara trimite pensia cuvenita in tara indicata de pensionar.
Ce va fi cand vei ajunge si tu pensionar? Nu se stie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu ai lucrat cu carte de munca nu primesti nimic

| Anonimulantisocial17 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am avut acte contract tot legal