| sckymosul11 a întrebat:

Salutare, dacă o persoana este însurata și urmează sa își achiziționeze un apartament prin credit de exemplu și peste 2-5 ani divorteaza bunurile se împart?
Dacă pe perioada căsătoriei cei 2 plătesc credit ipotecar pentru o locuinta și ambii sunt de acord ca dacă cumva peste ani nu se mai inteleg și vor sa divorțeze pot merge la notar și sa menționeze faptul ca soțul de ex nu vrea bunul respectiv dacă cei 2 divorteaza?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, bunurile obtinute pe durata casatoriei sunt, de regula, bunuri comune si asa este si in cazul expus.
La divort sotii pot incheia un partaj amiabil si sa fie de acord ce bunuri revin fiecaruia din bunurile comune, nu este nevoie ca un sot sa declarare ca nu vrea un bun sau altul. Partajul amiabil se poate incheia la notar si notarul va constata si inscrie in actul de partaj exact ce au convenit fostii soti.

| darrio2007 a răspuns:

Tot ce se cumpara pe perioada casatoriei, se imparte la divort.

| Crackman a răspuns:

În momentul în care amândoi sunt luați, este implicit amândurora.
Dacă avea apartamentul pe numele ei înainte de acte și însurătoare, asa nu sa împărțea.