| BloombergARZ a întrebat:

Salutare. Deoarece imi place mult sa conduc si o fac de multa vreme m-am gandit sa ma fac sofer profesionist, cat. B sau eventual chiar pe tir. As vrea totusi sa nu depind de nimeni asa ca m-am gandit sa imi fac un SRL in care eu sa fiu singurul angajat si totodata soferul. Cu propriul vehicul, as lua de pe bursa transporturi si mi-as putea face singur programul. Ce parere aveti? Este posibil. Permite legea acest lucru? Ati mai auzit in Romania de persoane care sa lucreze ca soferi in acest mod?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cati ani de soferie ai?
Ai peste 25 de ani sa te poti angaja ca sofer profesionist?

| Violleta2022 a răspuns:

Ohhh acum am vazut, tu ai carnet de numai 1 an jumate, deci abia ai scapat de lamaie si nu prea ai experienta la sofat... ceea ce probabil va fi un impediment sa te angajezi ca " sofer profesionist" cand tu abia esti in anul 2 de soferie.

Sigur, iti poti face propria firma de taximetrie sau transport, sau poti lucra la Uber, dar trebuie sa ai masina relativ noua (sub 10 ani) si foarte bine intretinuta.

| BloombergARZ explică (pentru Violleta2022):

Răspunsul tău Violetta dragă este complet pe lângă. Dar nu contează, am observat ca răspunzi la absolut toate categoriile la aproape toate întrebările. O femeie atotștiutoare!

| Violleta2022 a răspuns (pentru BloombergARZ):

Evident ca sunt atotștiutoare, am scoala, educatie si experinta de viata cu carul si incerc sa inteleg de ce mint oamenii ca tine, incercand sa se dea mai experimentati de cat sunt, cand in realitate sunt novice.
Cu ce te ajuta minciuna ca ai experinta MULTA la sofat, cand tu esti doar un incepator?
Stii ca sunt firme care angajeaza soferi profesionisti cu experinta in sofat de peste 3 ani de zile, tocmai pentru ca-n primii 3 ani tot omul invata si este considerat incepator.
Ma rog, vei vedea tu cum este sa te lovesti de propria-ti minciuna si sa suferi. Apropo, sunt angajator si cam asta fac inainte sa pasez CV-urile la profesionali, le verific declaratiile si crede-ma, ca astia care se dau cu experinta cat carul, cand ei sunt incepatori si neexperimentati, nici nu ma uit la ei. Uras mincinosii si nu le dau nici o sansa profesionala!

| suntserios a răspuns (pentru BloombergARZ):

Violetta stie totul si nimic in acelasi timp.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal că permite legea, cum altfel sa faci o firma de transport?

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă vrei să afli mai multe detalii, scrime-mi pe privat