| NYØ2002 a întrebat:

Eu ce pot face dupa liceu daca nu am bacul? Niste cursuri? De exemplu pe Facebook mai erau anunturi cu game designer si cursul costa 1000 de lei! Am intrebat daca imi trebuie bacul ca sa fac cursul si a zis ca nu! Deci dupa ce termin cursul pot sa ma angajez? Si daca ma angajez si am diploma ca am facut cursul ala imi mai trebuie diploma de bac? De abia sunt in clasa a 11 si nu invat bine am 5-6 pe linie!

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ești bun (da' bun de tot!) in vreun domeniu, nu-ți trebuie bac pentru un salariu barosan

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Un curs absolvit doar cu o diploma care atesta faptul ca l-ai facut, nu cred ca te ajuta cu ceva. Diploma trebuie sa fie recunoscuta iar pentru acest lucru eu stiu ca se elibereaza in urma unui curs serios, iar acelea cer diploma de bac. Bacul e ceva minim ce trebuie sa ai. Nu e asa greu sa il iei daca te pui pe invatat. Gasesti o groaza de tutoriale pe Youtube daca vrei sa inveti singur, daca nu, cauti un meditator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu nu esti in stare sa iei bacu ce crezi ca poti sa inveti la cursu ala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa obtii rapid o meserie, poti sa faci un curs de tehnician maseur. Dureaza 3 luni.
Daca nu esti grabit, recomand o postliceala sanitara. Dureaza 3 ani.

In prima varianta, nu ai nevoie de bacalaureat.
Pentru postliceala... nu stiu.

| NYØ2002 explică (pentru anonim_4396):

Taicamio mi-a spus să nu ma fac maseur din cauză că o sa fie geloasa viitoarea mea iubită! Stii cum e!

| NYØ2002 explică (pentru anonim_4396):

Oare ca maseur pot castiga o suma decentă cu care pot trăi?
Pot avea putin libertate sa imi fac o prietenă si sa ies cu prietenii in oras?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NYØ2002):

Tatal tau ti-a zis bine.
Cat despre ce suma poti castiga sau cat timp liber vei avea, astea depind de fiecare (cum isi organizeaza viata).

| Adrian5575 a răspuns:

Sunt o gramada de cursuri la care nu iti trebuie bac-ul. Chiar si postliceala gasesti. Eu am facut postliceala fara bac si am iesit cu diploma de Tehnician Diagnostic Auto nivel 5. Cauta ca sigur gasesti. Ceilalti care nu obtin diploma de bac crezi ca mor de foame? Sunt destui care il pica. Acum sa nu creada cineva ca descurajez omul sa mai dea bac-ul. Are si bac-ul rolul lui. Dar daca omul nu se simte pregatit dupa 12 ani de scoala, trebuie sa faca ceva cu viata lui, nu sa stea acasa fara loc de munca.

| NYØ2002 explică (pentru Adrian5575):

Tu cam cate ore lucrezi pe zi? si ce salariu se ia?
Eu mă gandeam sa ma fac tehnician maseur da e naspa ca o sa fie geloasă viitoarea mea iubită!
Ori mă gandeam să mă fac curier la glovo intr-un oras mare dar nu stiu singur daca sa ma fac pentru că mi-e frică să nu ma rătacesc!

| NYØ2002 explică (pentru Adrian5575):

Aici un video de la Anonim Motivational
https://youtu.be/gK7KHNl8xl4
Aici arata că bacul nu iti da succes in totalitate in viată!
Mai spunr ca viata nu are o regula