| Georgian22 a întrebat:

Salutare. Sunt intr-un proiect cu fonduri europene Antres.
Ce parere aveti? E hotie, ma chinui degeaba sa fac un plan de afaceri, plus ca sunt foarte multe foi de completat si bataie de cap.
Dupa parerea mea, totul e pe "blat", sunt multi de de varsta cu comisia, cred ca au aranjat lucrurile. Nu cred ca ma va finanta pe mine un student de 20 de ani.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Priveste lucrurile in alta ordine!
Ca intreprinzator, tu oricum trebuie sa-ti faci un proiect de afacere.
De asemenea, trebuie sa faci si o investitie initiala si sa pornesti activitatea.
Acum urmeaza "faza grea": sa-ti calculezi RENTABILITATEA.

De fapt, intr-un proiect de finantare, tu trebuie sa calculezi si sa demonstrezi ca, activitatea ta este functionala, aducatoare de beneficii banesti, intr-un timp previzibil.
In primul rand, TU trebuie sa fii sigur de proiectul tau, trebuie sa-l realizezi din resurse proprii.
Acesta este motivul pentru care banii europeni le vei primi doar dupa ce ai finalizat si realizat proiectul!
Banii ce le vei primi INAPOI vor fi egale cu majoritatea valorii investite de tine (cca. 3 sferturi), restul vor ramane partea ta de investitie directa.

Proiectul, daca se dovedeste functional si rentabil, atunci va fi finantat partial, in final te va costa doar partea ta investita, restul fiind cadou.
Daca insa proiectul a fost conceput gresit si esueaza, atunci TU pierzi solitar tot ce a fost investit. Preventiv, dupa verificare prealabila, asemenea proiecte sunt respinse.

| ZPANIAA a răspuns:

Incearca

| Gheorgheflorin a răspuns:

Salut, vreo trei ani m-am chinuit și m-am lipsit, de ce? Sa începem acte nnnnnnn nnnnn... Timp nu mult, f mult, bani hmmmm nu mai vorbim și nu an ultim rand faci tu cu banii tai și după câțiva ani după ce ați merge ați dau ei jumate din cât ai băgat, asa ca? totul an avantajul lor, a Trade ar dau bani cei de sus dar nu la noi de clasa joasa îmi cer scuze ca vb asa dar sunt f satul de ei mult succes dacă vei continua?