| Porogre a întrebat:

Salutare,
Tot citesc de ceva timp tot felul de informatii cu privire la comercializarea articolelor pe Amazon-cumperi din China si vinzi in USA.Sunt unii in online care "cica vand de rup" dar acum s-au reprofilat adica incearca sa ii invete pe altii cum sta treaba,contra cost bineanteles, pe cateva sute de euro(ceea ce ma face sa cred ca treaba nu e chiar asa roz).A incercat cineva sa vanda pe Amazon? Care ar fi randamentul?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Majoritatea magazinelor online functioneaza ca intermediar pe internet.
Amazon este unul din site-urile cele mai cunoscute, dar sunt multe site-uri care functioneaza asemanator, inclusiv inregistrate la noi in tara.
Ca persoana simpla, este destul de greu, necesita investitii, rabdare, timp si pricepere.
Daca se lucreaza in echipa, atunci se pot obtine rezultate chiar mult mai bune.

| Porogre explică (pentru Bula):

Da bula e mai bine atunci cand ai colaboratori(si riscurile sunt mai mici), problema insa e legata de puterea exemplului care lipseste(exceptand "profesorii" dupa internet).

| Bula a răspuns (pentru Porogre):

"Profesorii" de pe internet te invata multe, iar contra cost poti primi chiar si diplome universitare big grin
Si DA! Multi isi vand cunostintele si experienta proprie pe internet, deseori fac mult mai multi bani decat daca ar vinde marfa preluata de altii, cu adaos de cativa dolari.

Adevarul este ca, trebuie sa incepi, sa inveti si sa-ti faci experienta (chiar daca faci si greseli care te costa! ), iar la urma poti sa te auto-evaluezi si sa-ti valorifici cunostintele acumulate (valabil in ORICE domeniu) pentru a face bani pe Internet.
Nu e simplu, nu e usor, dar este posibil, daca perseverezi.

| Porogre explică (pentru Bula):

Sunt de acord cu tine...afacerea cu predatu' merge se pare mai bine decat cea referitoare la vanzarea produselor. Avand in vedere preturile(destul de piperate pentru niste cursuri )cred ca ar fi ok sa iti ofere prin prisma unui contract sprijin care sa iti asigure pentru o perioada vanzari de minim de x.Asa dai bani pe un curs(despre care nu stii daca explica toate chichitele afacerii pentru ca esti novice iar cursul nu este acreditat de cineva) si poti sa dai gres. Urmand sa ti se zica ulterior ca stii ca sunt riscuri tu nu ai procedat bine si tot asa...Eu unu nu sunt deloc convins, lucru pentru care am vrut sa vad daca imi poate spune cineva(da sincer nu agatator) ca da domle uite eu am incercat si imi merge.Sau nu.Sa vorbim de practica nu teorii.

| schajuman1344 a răspuns:

Eu am achizitionat cursul lui Bogdan Valeanu si da, chiar functioneaza, insa sa nu crezi ca ai luat niste produse, le-ai listat si ai inceput sa faci 10 000 euro pe luna. Nu...necesita munca, exact ca un job. Daca achizitionezi un curs, ai banii de inceput (aproximativ 1500-2000 euro), perseverenta si vei munci minim 3-4 ore pe zi, atunci cu siguranta vei reusi.

| Porogre explică (pentru schajuman1344):

Schajuman, conluzia a aparut in urma cursului sau ai tu o afacere in domeniu asta, si vorbesti din experienta? Adica posi spune ca ai un profit?