| NarcisMoisaMihai2000 a întrebat:

Salutare TPU!
Am și eu o întrebare!
Vreau sa pornesc o afacere dar sa fie ceva ce nu necesita o investiție, poate sa fie ceva din fonduri europene, dar deocamdată nu știu un domeniu exact de afacere! Daca are cineva vreo idee și poate sa îmi ofere sfaturi și sa ma îndrume, rog sa îmi scrie!

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu ai o afacere bine pusa la punct si sa aduca profit nu vezi niciun ban din fonduri europene, uita te la arena leilor pe pro tv este acum, sa vezi cîti oameni sunt respinsi din cauza ca planul lor de afaceri nu este real, trebuie sa te gîndesti ca acei bani tu va trebuii sa i dai inapoi, nu sunt cadou de la uniunea europeana, si daca afacera dă faliment atunci ce faci? I ti vinzi casa ca sa plătesti o afacere paguboasa? Gindeste te bine inainte sa faci afaceri in Romania ca multi au dat faliment ca nu au oamenii bani multi nu au servici asa ca multumeste te cu ce ai.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca poti sa te linistesti, fiindca fondurile europene sunt sistate momentan pentru investiții, cel putin pana in 2022, fiind redirectionate catre sanatate, spitale, vaccinuri si cercetare medicala.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca ceva, orice fond european se aloca numai daca:
- ai deja firma si este functionala cu toate certificarile si aprobarile corecte (sanepid, munca, apa si gunoi, electricitate, spatiu inchiriat samd).
- se aloca fonduri doar pentru productie industriala sau agricultura, nu pentru servicii
- sa ai dosar detaliat cu productia pe care doresti sa o faci
- sa ai calcule clare cu investitia si profitul pe urmatorii 5-10 ani
- ai deja 35-40% din necesarul banilor in contul bancar al firmei
- Fondul european dandu-ti restul de bani din totalul proiectului de investitie, asta numai dupa ce aduci dovada ca tu ai deja cei suma obligatorie, depusa in contul bancar.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O afacere presupune mijloace materiale și financiare cu care se execută producție, comerț, servicii, are loc un flux de bunuri și de bani din care rezultă un profit pentru propietarul, propietarii afacerii, pentru antreprenori. Fără o investiție nu este posobilă o afacere. Fondurile eorupene, char și cele nerambursabile se acordă unui plan de afaceri iar nu unei simple idei.
Astfel ceea ce ceri dta nu este posibil, așa ceva nu există. Nu ai nici măcar o idee despre ce gen de afacere să pornești. Deci idee n-ai, bani n-ai, și dorești o idee fără bani. Este imposibil.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Chiar daca e din fonduri, tot ai nevoie de bani...

| johnnny123 a răspuns:

Cine crezi ca-ti da fonduri europene daca tu nu ai nici bani de investit, nici vreo idee sau plan de afaceri, nici vreo experienta de afaceri?

Crezi ca fondurile europene se ofera la liber si fara nici o conditie, doar te duci la ghiseu si pleci cu o sacosa de bani?

| DaniTDCI a răspuns:

Niciodata nu vei porni o afacere fara o mica investitie macar.

| Mirel4412 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa iti stric visele spunandu-ti ca iti trebuie o investitie destul de mare ( minim 5000 euro) ca sa primesti "cativa euro" din fonduri europene
Daca te ai trezit astazi si ai spus: "vreau sa castig bani fara investitie si efort minim" deja esti pe drumul gresit.
Iti dau un exemplu a unui prieten: are terenuri agricole de peste 30 hectare, are combine, tractoare de peste 300.000 euro. A putut sa primeasca bani nerambursabili destul de dificil, nu e o suma nici pe departe din ce a investit el, dar e un ajutor bine venit.

| supermamici a răspuns:

Nu merge chiar asa:
- fonduri europene inseamna ca nu ai capitalul financiar
- ideea lipseste, inseamna ca nu ai nici pasiunea nici skillul
- chiar daca le-ai avea pe cele doua, vei avea nevoie de inca ceva: munca si expertiza cum aplici. Poate nu este momentul si ai avea nevoie de niste cursuri de business si un curs de meserie, ceva ce s-ar plia pe o potentiala pasiune de a ta. Sau, corporatie si inveti meserie happy

| dragonmagd a răspuns:

Depinde ce ti-ar placea sa faci, de exemplu eu am vrut sa imi deschid o cofetarie cu dulciuri traditionale dupa retete foarte vechi, am vrut sa imi fac o cidrarie, dar m-a omorat birocratia. Poti sa vorbesti cu juristul de la Casa de comert, el te pune in tema cu fondurile europene, dar daca purecesti conditiile pe care trebuie sa le indeplinesti vei renunta sa profiti de acestea. Nu te lasa prostit: daca ti se spune sa nu iti faci firma ta ci sa treci ca filiala ( sa folosesti numele unei firme existente) nu face asta, duci falimentul firmei respective daca e cazul. Doreau sa ma pacaleasca si pe mine. Succes!