| Ungurean_Andrei_1999 a întrebat:

Salutare TPU. Dau funda!
Ce se intampla daca am luat pe o luna un credit la viva credit, credit fix, hora credit si nu ii mai dau inapoi deloc? Gen sumele sunt mici, 200 lei, 300 lei respectiv 1500 lei. Este posibilitatea sa ma dea in judecata si sa intru in puscarie? laughing)))) E prima data cand imprumut de la asa ceva si nu stiam ca pun comision atat de mare si de la 1500 a ajuns la peste 2000 lei si nu am posibilitatea sa ii platesc acum. Iar daca nu ii restitui niciodata, ce se poate intampla? Totusi, sunt sume mici... Ce se poate intampla daca nu platesc sumele respective? Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai ceva pe numle tau iti vor sechestra bunuri. Daca nu ai se va pune poprire pe salariu. Daca nu ai salariu si bunuri te vor baga in puscarie si pentru acoperire sa muncesti in folosul comunitatii.

| darrio2007 a răspuns:

In timp se vor mări. Achită acum, că vei ajunge pe lista datornicilor.

| sierra1 a răspuns:

"Ce se poate intampla daca nu platesc sumele respective?"

nimic deosebit doar că tot le plătești la un moment dat. Cu vârf și indesat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te dau în judecată. Îți blochează conturile bancare și îți pun poprire pe orice sumă ce o ai de încasat.

| Wr3nch a răspuns:

Se intampla ca se va pune poprire pe salariu pana isi recupereaza banii.

| mi25 a răspuns:

Inafara ca vei fi urmarita de un recuperator, nu vei mai putea avea conturi functionale in banci, ca iti vor fi puse sub poprire sau blocate. Nu vei mai putea lua nici un imprumut atata timp cat figurezi pe lista datornicilor care se intinde 5 ani dupa ce s-a stins creditul.

| haileewatson a răspuns:

Se intampla ca iti pune poprire pe conturi si dupa te executa silit daca ai bunuri pe numele tau., de ex casa sau masina Ba fratilor pe ce lume traiti? Nu mai bine te documentai inainte sa faci credite ampulea? Suntem in 2022.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sumele alea vor fi date datoriile la niște firme de recuperări și vor încerca ăia să recupereze banii.