| User0987654321 a întrebat:

Salutare TPU! Vreau să îmi fac o ferma agricola de la 0. Când spun "să îmi fac o ferma", mă refer să îmi cumpăr utilaje agricole și terenuri, macar sa fie afacere de familie, privată, dar am câteva probleme care mă împiedică...
1) Eu nu sunt proprietar de terenuri... Singurul teren pe care îl am are 20 de ari...
2) Nu am utilaje agricole (tractor,plug,disc, semănătoare, combina etc)
3) Și cea mai mare problema, stau prost pe bani... Că sa cumpăr un tractor am bugetul doar de 2000 euro...restul uneltelor am văzut că sunt destul de ieftine, sau pot sa le fac acasă, dar la combina, acolo o sa apelez la alt fermier să îmi treiere, macar tractoraș să îmi cumpăr, de 2000 euro maxim. Chiar vreau să știu dacă aș putea să achiziționez macar un tractoraș de gradina, micuț, de început, și mai târziu trec la altele. Dau funda, bineînțeles, răspunsului cel mai bun. O zi buna.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Și dacă nu ai teren ce faci cu tractorul ăla?

| sierra1 a răspuns:

Las-o baltă, la paișpe ani nu faci fermă, faci și tu nițică școală

https://www.tpu.ro/......m-cred-de/

| User0987654321 explică (pentru sierra1):

De unde stii ca am 14 ani? Mai multi useri pe un singur cont, nu ai auzit de asa ceva?

| sierra1 a răspuns (pentru User0987654321):

Aha, ca-n koreea de nord!? foaie verde...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce faci tu acolo e bricolaj, nu ferma. E ca si cum as zice eu ca vreau sa imi fac o companie producatoare de jocuri si apoi ca am invatat sa fac x si 0 in C++ si voi scrie eu codul, voi face grafica, voi face tot. Deci nu ai terenuri, nu ai utilaje, nu ai bani, si vrei sa faci o ferma. Nu vreau sa te descurajez, dar problema e ca NU AI CUM sa faci competitie celor care fac asta pe suprafete mari. NU. AI. CUM. Ai putea sa iti faci o intreprindere individuala-ceva si sa accesezi fonduri europene, daaaar... tot ai nevoie de teren si de ceva bani ca sa incepi si asta.

| User0987654321 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am inteles Gabi. Multumesc pentru raspuns.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru User0987654321):

Pentru putin, imi pare rau ca nu e asa de roz situatia cum o imaginezi tu. In ce zona a tarii esti? Poate am ceva cunostinte cu care iti pot face legatura. Am inclusiv un fost coleg de liceu care se ocupa cu fondurile europene.

| gabicoo a răspuns:

Cu 2000 € iti cumperi, cel mult, un motocultor si alte cateva chestii utile (unelte, ingrașăminte, ierbicide) pentru a cultiva cei 20 de ari ai tai! Te poti apuca de gradinarit! Atat si nimic mai mult!
Succes!

| User0987654321 explică (pentru gabicoo):

Am inteles! Multumesc pentru incurajare!

| teclado a răspuns:

O sa dai faliment
Cui vinzi produsele
Faliment
Ia fate tu acum ca ai struguri si vrei sa ii faci vin si sa vinzi 7 tone de cin in mod legal cu timbru pentru accize alcool
Simuleaza asta

Sau fate ca ai 7 tome de struguri strugurii se cumpara cu 1 leu pe tine te-a costat 2 lei / kg sa ii produci
Disperatii ii vând cu 1 leu

Tu ca sa ii vinzi la 3 lei iti trebuie depozit cu bioxid de carbon cu ladite sa ii pastrezi
Ia vezi cât te costa autorzatii transport avize sanitare...
Ca sa ii vinzi de revelion

Ia vezi cat costa muncitorii
Ia vezi cat te costa
Spaga
Ura
Invidia
Lăcomia tuturor hoților de la angajați... Vecini... Concurența care vor sa te distrugă
Doar de dragul de a vedea ca curge sânge din tine
Ca sa moară si capra vecinului
Pentru că doar asta le hrănește sufletul

Pt ca ei nu au reușit sa faca nimic in viata
Dar nici pe altul nu il lasă

| BeingSelfless a răspuns:

Dacă ai 14 ani, după postarea ta anterioară, mai bine termină generala, liceul, și ideal ar fi și o facultate relevantă în agricultură. Pe lângă asta, sunt fonduri rambursabile sau nerambursabile de la UE care încurajează agricultura, fermierii, dar și credite de la bancă speciale pentru agricultori. Dacă ar fi să-ți faci o fermă ca o afacere, trebuie să știi să întocmezi acte serioase, îți trebuie avize, etc. Pentru inceput, uită-te prin lista codurilor CAEN care are legătură cu agricultura, pentru că activitatea va consta în acele coduri pe care ar trebui să le alegi într-o afacere.

| User0987654321 explică:

Bine, hai, lăsați-o balta, am pus și eu o întrebare civilizata, și voi ați răspuns numai în bătaie de joc, acum să vă spun, voi credeți că toți fermierii mari care sunt în zilele noastre au s au născut deja așa bogați? Eu asta am spus " O FERMA DE LA 0 ". Sau voi nu știți ce înseamnă "0". Voi aveți impresia că toată lumea s-a născut deja Cu tractorul în fermă cu utilajele toate în fermă cu zecile ba chiar sutele de hectare în fermă și e floare la ureche. Urat din partea voastră, urat, un singur răspuns am avut ai eu frumos, restul JEG.