| Anderi0102 a întrebat:

Salutare tuturor, am și eu o întrebare, dacă eu vreau să cumpăr de pe aliexpress ceva și apoi să îl vând pe olx.ro fără să am produsul acela adică cum ar fi dropshiping, pot să am probleme cu legea dacă nu am acel produs sau trebuie să plătesc ceva taxe? (Și câte produse pot să cumpăr fără să plătesc vreo taxă sau dacă trebuie sa plătesc ceva TVA sau la vamă?). Mulțumesc, o zi bună!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"de pe aliexpress ceva și apoi să îl vând pe olx.ro fără să am produsul "

adică tu vrei să tragi cuiva țeapă?

| Anderi0102 explică (pentru sierra1):

Nu, adică eu să găsesc un produs pe aliexpress și să îl afișez pe olx apoi cumpărătorul de le olx plasează comanda apoi și eu plasez comanda de pe aliexpress și apoi produsul îl livrează direct la cumpărător fără ca eu să îl am la mine, de aceea mă întrebam dacă e legal să fac asta cu sau fără ceva firma.

| sierra1 a răspuns (pentru Anderi0102):

Dacă tu ai impresia că un (potențial) cumpărător așteaptă nu-știu-câte-luni până-ți vine ție comanda de pe ali, te inșeli

ilegal nu e dar nici de succes

| troublemaker007 a răspuns:

Nu mai bine cumperi cate 10 produse dintr-o categorie le pui pe olx si daca vezi ca se vinde foarte repede faci rost de stoc mai mult?