| filipin a întrebat:

Salutare, vecinii mei și au deschis un after school în centrul orașului iar de la înființarea acestuia nu mai am liniște. Din ce am citit au nevoie de acordul vecinilor pentru buna desfășurare a acestei activități dar ei nu dețin așa ceva.
Unde pot face o sesizare în această privință.
Mulțumesc mult!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi si discuta frumos cu conducerea, explica-le ca e deranjeaza galagia, sa ia masuri.

Dar am o intrebare:
TU ai fost un copil chiar mut de linistit?

| filipin explică (pentru Bula):

Eu am fost un singur copil, nu 20 care țipă, trântesc și aruncă lucruri de dimineața până seara.

| Salontanul a răspuns (pentru filipin):

Din pacate este cam greu sa dovedesti ceva! Daca o iei dupa normele de liniste galagia nu trebuie sa depaseaca 35 decibeli. Pentru asta ar trebui sa mergi in instanta, sa incepi procesul apoi sa ceri niste specialisti sa masoare gradul de poluare sonica, etc. E foarte complicat. poti sa le ceri, doar sa respecte orarul de liniste intre 22:00 si 08:00 si intre 13:00 si 14:00. Daca nu se respecta aceste ore poti sa-i reclami la politie zilnic pana se satura. Daca, insa, ei contesta amenda in instanta iar se complica lucrurile. Trebuie sa duci martor, expertize, etc.

Bula
| Bula a răspuns:

Ore de liniste sunt si incursul zilei, dar si alti facori pot fi deranjante.
Daca vecinii sunt deranjati (chiar sistematic), atunci se incearca solutie ameabila.
Daca nici pe cale ameaila nu merge rezolvarea, atunci se poate apela la organele de ordine, se poate depune plangere pentru retragerea acordului sau se poate apela chiar si la justite pentru ordin de restrictie si interzicere.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si au deschis after school in blocul in care stai tu? Sau pe strada? Ca daca nu este in bloc cu tine nu au nevoie de acordul locatarilor, au nevoie de autorizatii pe care le au obtinut, ca altfel nu aveau cum sa functioneze, si din ce cauza numai ai liniste? Unde poti face plîngere? Nicaieri, politia nu are ce sa le faca atita timp cît ei au actele si autorizatiile la zi in regulă, ei platesc taxele la stat deci au dreptul din punct de vedere legal sa desfasoare activitatea, ca nu i ti convine tie asta este. Muta te la țara unde este liniste nu la bloc unde e galagie.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca l-au deschis deja inseamna ca au absolut toate aprobarile Consilului local, Primariei, sanepidului, deci nu au nevoie de aporbarile vecinilor, ca nu face nimeni galagie acolo dupa 9 seara.

| IceRope a răspuns:

Pentru buna desfășurare a acestei activități au nevoie de profesionalism, nu de acordul tău sau al altor vecini. Te-ai prins?

| IarsiIar a răspuns:

Eu stiu un caz cu doi medici care voiau sa faca o casa de batrani. Aveau nevoie de acordul vecinilor (tot case, evident) pentru infiintare (nu buna desfasurare a activitatii). Iti dai seama ca batranii nu fac atata galagie cat copiii. Si totusi, nu au primit aprobarea. Nu mai stiu cati vecini erau in jur. Dar daca nu au fost toti de acord, nu au primit autorizatia.