| NYØ2002 a întrebat:

Voi ce credeti? Banii aduc fericirea? Eu inainte ziceam că da,eu eram obsedat după bani,ma duceam iarna cu colindatul cu uratul si semanatul ca sa fac bani,mama imi spunea sa nu ma duc ca sunt prea mare,parcă m-as duce cu cersitul!
Eu am observat o chestie:ca banul nu te mai face om,te schimbă,altii pentru bani isi dau si in cap! Am observat ca persoanele cu bani multi sunt răi,aroganti,fițoși si vor sa ne demonstreze ca ceilati sunt rupți in c*r de foame!
Eu am observat o chestie. Oricati bani ai avea tot nu poti fi fericit,nici bogatii nu sunt fericiti! De exemplu eu mi-am luat haine,m-am plictisit de ele si mi-am luat altele!
Cand iti iei ceva esti incantat pe moment si iar apare ceva! Alt exemplu:
Eu de exemplu vreau un Audi,Vecinul are Audi,iar vecinul care are Audi vrea BMW,ala care are BMW vrea un Lamburghini,iar ala care are Lamburghini vrea o racheta si tot așa!
Am mai observat ca astia cu bani mai putini au suflet!

Banii nu pot cumpara:Iubire,Fericire,Prieteni,Visuri,Speranta!
Na de exemplu multi zic ca fetele se uita dupa baietii cu bani, alea mi se par niste vagaboante,profitoare!
Pe mine nu ma intereseaza sa am bani cat carul, gen vreau sa traiesc decent, sa nu mor de foame!
Voi ce parere aveti despre bani?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu sant om rau desi tin sa trag dupa bani si am destui, multumirea e temporara dar cand apare monotonia se investesc banii in ceva diferit. Nici viata in 2 nu e asa fericita cand apare monotonia sau certurile, cel mai bine e sa fie banii si o pisica sau caine in asa fel incat viata sa fie faina in continuare

| RAY a răspuns:

Nu consider ca in viata trebuie pus ceva pe primul loc si sa iti imbunatesti starea un care te afli dar sa te simti implinit si sa traiesti prezentul,este adevarat ca traim intr o lume lacoma, egoista,ipocrita asa e capitalosmul,cei care pun pret pe chesti care aduc fericirea pe termen lung sunt mai împliniți,repet totul contează totul in viață, sanatatea,iubirea,bani,cunoasterea, sportul alimentatia, starea de liniste, relaxarea, totul contează in viata

| ioan452 a răspuns:

După părerea mea banii aduc fericirea pana intr-o măsura. Trebuie sa recunoști ca fără bani mori de foame, nu ai unde sa stai. Banii îți oferă ceva, dar nu sunt totul pe lumea asta, degeaba ai bani dacă esti singur și trist. Cel mai important lucru in viata este familia, fericirea apoi banii. Din păcate cam toate mizeriile ce se întâmpla in lumea asta pornesc de la banii ăștia nenorociți.

| UnulSimplu312 a răspuns:

BANI CHIAR ADUC FERICIREA! Ai văzut tu un bogatan care sa se planga de ceva?

| NYØ2002 explică (pentru UnulSimplu312):

Am mai zis ca nici bogatii nu sunt fericiti ca vor si ei si mai mult!
Nu ai cum sa umplii golul interior!
Banii intr-adevar sunt buni iar daca ii lasi sa te controleze ei pe tine atunci sunt ochiul dracului!
Ti-am mai spus ca cu banii nu poti cumpara orice!
De exemplu sunt bogati care au cancer sau alte boli care nu se pot vindeca, sa stii ca spitalul iti da tratament dar nu te face sanatos!
Uite-te de exemplu la Abi talent cum se comporta!
De exemplu sunt fete care se dezbraca pentru bani, videochat si asa mai departe!
Sau de ce vezi fete de 20 si ceva de ani care sa combina cu mosnegi de 50 de ani,aici bani vorbesc!
Ti-am zis ca banii nu pot cumpara orice:Iubire, Timp, Fericire, Visuri, Speranta, Sanatate!
Eu mai degraba sa fiu sanatos si cu bani putin decat cu o boala si bogat! Pentru mine conteaza doar sa nu mori de foame!

| Drkurt01 a răspuns:

Prima intrebare: Mnu... Si nu e cine stie ce decoperire )).
Apoi nu stiu ce persoane cu bani ai intalnit tu, ahah, dar mda... Cam asta e mentalitatea in Romania, ca daca ai bani trebuie sa le arati celorlalti ca ai si sa fii arogant si cu nasul pe sus )).
Nu e adevarat ca banii te schimba. Asta se intampla doar cand oamenii care au facut bani traiesc cu un complex de inferioritate.
Nu trebuie sa te comporti asa cand ai bani. Asa se comporta cei care au reusit sa obtina un venit decent si vor sa isi ascunda frustrarile si sa isi umple golurile cumparand lucruri inutile si crezand ca asta ii va face fericiti.
E stupid. Gaseste-ti un ideal mai inalt. Citeste carti. Iti vor veni idei.
Gandeste-te la Bill Gates sau Mark Zuckerberg. Nu sunt cum ai descris tu oamenii bogati si totusi sunt in top 3 cei mai bogati oameni din lume.
Doar uita-te cum se imbraca Zuckerberg. El are alte obiective. Traieste pentru ceea ce creaza. Sunt milioane de dolari pe care ii doneaza in acte de caritate, pentru ca pur si simplu nu are ce face cu ei. Si nu e absolut increzut. Sau uita-te la Keanu Reeves...
Am vazut o gramada de oameni care isi permiteau sa se duca sa se plimbe cu barca personala, dar care aveau masini gen fiat 500, pentru ca nu aveau nevoie de mai mult.
Nu cei care au bani isi pun lanturi la gat si isi cumpara BMW (nici macar nu inteleg ce e atat de tare la un BMW - pretul, presupun?). Sunt cei care au fost saraci si poate simt nevoia sa le arate celorlalti ca acum au, care fac asta.
Tu axeaza-te pe lucruri mai de durata, care iti dau cu adevarat o satisfactie: Sa intelegi lumea, sa-ti urmezi un vis, sa schimbi ceva in societate, sa iti gasesti o fata care sa te completeze. Asta trebuie sa urmaresti.
Banii vin si se duc. Nu-ti trebuie mult sa devii din bogat si popular un nimeni.
Bafta!