| Voro a întrebat:

Salutari, in viitorul apropiat vreau sa-mi achizitionez un nou PC in jurul unui buget de 4000-5000 lei dar nu am posibilitatea sa platesc cu bani cash asa ca vreau sa fac o rata. Intrebarea mea este:
Care sunt conditiile pentru a face o rata? Cat iti trebuie salariul necesar? Conteaza cate luni ai la locul de munca actual? Astept cateva informatii.

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

Trebuie sa ai minim 3 luni la locul de munca, iar salariul cam de 1000 - 1200 de lei si nu iti va acorda probabil pe mai mult de 1 an (daca esti la primul imprumut ). Desi, daca lucrezi...eu iti recomand sa-l faci pe bucati, cumparand componente in fiecare luna si lasand in ultimele luni, procesorul si placa video.
PS: In bugetul ala iti intra un GTX 980, asa ca daca nu te vei juca pe rezolutii mai mari decat full HD, cam 3000 - 3500 RON ar fi îndeajuns.

3 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Dupa 6 luni nu va mai valora nici jumătate din banii platiti.
Bani aruncati, mai ales daca il folosesti pentru jocuri.

| Danzell a răspuns:

Conditiile variaza in functie de pachetele de sclavie voluntara (a se citi oferte) de la camatar la camatar (a se citi banca)

unii iti cer vechime sub alte forme de sclavie (salariat),
pe altii nu ii intereseaza ce vechime ai, au racheti in dotare (aka ofiterii de colectare, executori etc) care o sa se ocupe in mod special sa iti ia orice bun pe care sa il vanda (evident cat mai ieftin posibil) si sa isi recupereze banii.

sfatul meu e mai bine rabzi inainte si dai dupa decat sa faci imprumut si sa cari dupa.

| EnvyU a răspuns:

Nu asculta de astia care zic ca dupa 6 luni nu o sa mai fie bun, m-am jucat jocuri din 2015 pe un procesor si placa video vechi de 5-6 ani. Apropo, chiar nu iti recomand sa iei prin rate ca o sa platesti calculatorul inca odata.