| anonim_4396 a întrebat:

Am o oferta de angajare in IT in valoare de 8000 de lei. 4000 sunt pe cartea de munca, iar 4000 pe PFA, cu contract cu rata la ora.
La locul de munca actual câștig in jur de 6000 totul pe cartea de munca.

Se merita sa schimb?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cam merita.
numai din aia 4000 ron din PFA ramai cu aproape cat ramai din 6000 brut

| Alfred0703 a răspuns:

Atat de mult, dar totusi atat de putin. Nu stiu cum puteti sta pe nici 2000 de euro. In fine, nu e treaba mea.

| suntserios a răspuns (pentru Alfred0703):

La 17 ani e greu sa intelegi cum e piata muncii. Probabil tu vei face parte din cei care prefera sa stea acasa si sa il intretina parintii decat sa munceasca.

| Alfred0703 a răspuns (pentru suntserios):

Stai linistit, deoarece nu o sa stau acasa, nici macar in tara.

| suntserios a răspuns (pentru Alfred0703):

Daca nu stai in tara atunci nu fa afirmatii de genul "Nu stiu cum puteti sta pe nici 2000 de euro". Ca in Romania nu iti da nimeni 2000 euro imediat ce ai iesit de pe bancile scolii.

| Alfred0703 a răspuns (pentru suntserios):

Eu vorbeam de domeniul IT. Daca tu ai iesit calificat in domeniul IT de pe bancile scolii, n-ai decat.

| suntserios a răspuns (pentru Alfred0703):

Si eu vorbeam de domeniu IT si exact asta am spus si eu
"Ca in Romania nu iti da nimeni 2000 euro imediat ce ai iesit de pe bancile scolii." Tu ai sustinut contrariul

| ParisHilton a răspuns:

Da

| Kidfromjail a răspuns:

Un web Developer sau web designer in România nu este apreciat sau sa aibă un salariu cel puțin ca in afara. Majoritatea firmelor de IT, i-au proiecte pe foarte mulți bani, iar x programator primește doar o părticică.
Mulți se mulțumesc cu 1000 euro sau 2000 euro, când in afara mai pot Adăuga un 0 la final, dacă au un portofoliu bogat cu realizările lor, prezintă un bagaj de cunostinte medii spre avansate și sa aibă interesul de a se adapta incontinuu la tot ce apare nou.

Referitor la întrebarea lui arrt, dacă vorbim despre taxarea muncii (impozit pe venit și contribuții sociale) în anul 2018, este cât se poate de clar că o persoană fizică autorizată (PFA) este cu mult mai avantajată decât un salariat.

E mai bine sa oferim explicații cât mai detaliate, decât sa jignim oameni care au o alta părere.

Dacă e sa fiu puțin ironic, alții muncesc de la vârsta de 17 ani fără a cunoaște piața muncii datorată lipsei de interes sau a proastei Informări, pe când alții sunt campionii zilei răspunzând la toate întrebările de pe acest site.

Zi frumoasă sa aveți.

| suntserios a răspuns (pentru Kidfromjail):

De unde stii tu ca ala munceste de la 17 ani? Sau a fost asa o ironie ca va deranjeaza pe toti ca am eu multe raspunsuri pe TPU.

Eu sunt singurul de aici care i-a oferit o explicatie logica, si chiar am calculat sumele aproximative. I am si spus ca dupa taxele platite pe PFA ramane cu aproape aceeasi suma ca netul rezultat dintr un brut de 6000. Nu vad altii care sa fi dat un raspuns la relevant, doar pareri cam deviate de subiect si realitate.

| Kidfromjail a răspuns (pentru suntserios):

All hail the mighty suntserios, the one and only true living god of TPU.

| suntserios a răspuns (pentru Kidfromjail):

Hai ca sunt satul de frustrati din astia care atunci cand nu au nimic de zic doar se iau de faptul ca am multe raspunsuri pe TPU. Cu ce ca.cat te deranjeaza pe tine cate raspunsuri am dat eu?

| Kidfromjail a răspuns (pentru suntserios):

Singurul frustrat și care jignește o persoana având o alta parere, ești tu pentru ca nu te poți abține in a da reply-uri fără rost. Dacă te-ai simțit ofensat la commentul meu, just deal with it buddy.

Îți urez mult noroc in a ajunge campionul anului, chiar meriti.