| Feyenooord666666 a întrebat:

Scade sau nu salariul net din 2018?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti daca o sa scada sau nu. Ministrul Muncii spune ca nu o sa scada, ce o sa fie cu adevarat o sa aflam.

Bula
| Bula a răspuns:

Din simplul transfer a taxelor si impozitelor din salarul brut in seama angajatului, salarul net n-ar trebui sa scada, fiindca sumele sunt egale, iar salarul net rezultat ar fi identic.
Daca se transfera in sarcina angajatului si contributiile firmelor care se platesc actual deasupra salarului brut de catre firma, atunci se vor scadea mai multi bani din salarul brut, iar salarul net va fi mai mic.

Nelamurirea mea, insa, este alta:
Daca X va primi banii in mana (salarul brut, cel si asa mic ), atunci le va cheltui imediat, nu va sta la cozi la caserii sau la banca sa plateasca darile. In acest caz se vor aplica majorari, care dupa cateva luni vor depasi si salarul brut. De unde va lua Statul banii neincasati, daca omul nu castiga atat cat are datorii cumulate?
Conform legislatiei nu se pot face retineri mai mari de 50% din salar. De unde se vor lua banii lipsa? Iarasi de la noi, contributorii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ramane cum a hotarat Guvernul ramane la latitudinea patronului. Daca patronul iti va da banii de plata contributiilor cum o dadea si pana acum, nu scade. Daca patronul zice: da-mi bani sa ti le platesc, asta e... La salariul minim net n-are cum sa scada pentru ca patronul n-are voie sa-ti dea un net mai mic.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
De scazut nu scade, dar nici bine nu o sa fie!
Legile sunt in defavoarea noastra, e proastra lumea ca accepta.

| Blastphemy a răspuns:

Ce să facă? Acum aud și eu asta. Uite încă un motiv pentru care n-am de gând să muncesc nicio secundă în România. Se mai și miră de ce pleacă toți ca să reușească ceva în viața asta.

| Prunel_Andrei_1998 a răspuns:

Nu scade, dar va creste doar cu 4 la suta, in loc de 25.