| Blackwoman27 a întrebat:

Daca un medic pierde din pacienti ii scade si salariul de la stat?
Daca nu mai are pacienti nu mai primeste salariu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ceea ce intrebi este valabil doar pentru medicii de familie, acestia primesc o suma pentru fiecare asigurat inscris pe lista.

| pietrean a răspuns:

Intrebarea este cam generala.
Medicii care sunt angajati la stat,au un salariu fix,indiferent de numarul de pacienti,dar au obligatia totusi sa aiba un anumit numar de persoane inscrise(medicii de familie),sa aiba ocupate un anumit numar de paturi(in spitale),un anumit numar de consultatii(in Policlinici).Din aceste privinte,nimeni nu someaza, sau sa nu-si ia salariul intreg! La cati oameni bolnavi are Romania, inregistrati dar si care habar nu au ca sunt bolnavi, nu o sa fie dat afara nimeni, din aceasta cauza.