| CMGeorge98 a întrebat:

Se mai merita sa faci o facultate in ziua de astazi? Eu am facut 1 an la contructii civile si dupa am abandonat din cauza banilor, asta s-a intamplat acum 2 ani. Si acum as vrea sa dau la agronomie. Din cate am inteles, este o facultate de viitor, nu se compara cu poli dar fiecare cu gusturile lui. Agricultura mi se pare un domeniu de viitor si cine stie, poate ca intr- o zi o sa ajung sa am propria mea ferma ( chiar m-am gandit de multe ori cum ar fi sa detin o podgorie sau o ferma, la tara am undeva la 2-300 ar de vie si mereu o muncesc cu placere, oare asta sa-mi fie calea?)

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca se poate da un raspuns sigur si corect la modul general, depinde de fiecare ce vrea sa faca in viata.
Daca vrei sa te ocupi de agricultura merita sa faci agronomia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca merita sa faci o facultate... dar sa nu o faci pentru diploma.

| StoicAnalysis a răspuns:

Un prieten de al meu spune asa: Facultatea, in afara de medicina, drept si arhitectura, e ceva ce urmezi daca nu stii ce sa faci cu viata ta. O vorba ce m-a lasat pe ganduri si in ziua de azi.

Eu unul cred ca facultatea o faci daca vrei sa te specializezi in ceva ce stii sau vrei sa faci pentru a avea un job bine platit la inceput, si de a avea posibilitatea sa avansezi cu usurinta.

Ideea e ca daca vrei sa faci facultate pe un domeniu anume, ideal ar fi sa te ti de acel domeniu pana la sfarsit, deoarece pierzi acei 4 ani din viata petrecuti la facultatea pe care nu o vei aplica in domeniul respectiv.

| Smmo a răspuns:

Da, cel putin te scapa de frustrarea de a nu avea studii. Daca te mai intereseaza si domeniul si este cautat, te ajuta si mai departe la munca. Care e calea ta, numai tu poti sti... happy

| nevermind1234 a răspuns:

Bineînțeles ca merită sa faci o facultate. Dar important e sa te gândești la ce anume te pasionează si sa mergi pe perfecționare in direcția aceea. Sau măcar sa te raportezi la un job bine plătit pentru care ești dispus sa studiezi 4-5-6 ani. Adică pentru a o alege, să pui în față scopul tău. Nu sa o faci doar de dragul de a avea o diplomă. Agronomia este într-adevăr de viitor si te poate ajuta atât ca angajat cât si ca antreprenor. Mult succes!