| Dominatorro a întrebat:

Sunt pe clasa a 12-a si nu stiu ce facultate sa aleg.
Sunt fluent in engleza si germana.Am ajuns la urmatoarele facultati:
M-ar interesa ceva in domeniul resurselor regenerabile.Nu cred ca exista o facultate in domeniu in Romania.Deci cel mai probabil va trebui sa plec din tara. Poate aveti voi ceva informatii.
O alta facultate la care m-am gandit este cea de constructii civile in limba engleza.Mi se pare ca este un domeniu de viitor si mereu se vor face bani grei din asa ceva.Mai ales daca se munceste in strainatate.
Constructii de masini in germana ar mai fi o varianta.Doar ca nu stiu care sunt sansele la o cariera de viitor.Si cel mai probabil va trebui sa parasesc tara.
Ultima varianta la care m-am gandit este informatica in germana.Nu imi prea place programarea, dar stiu ca se pot castiga bani grei din asa ceva.Va rog sa va dati cu parerea, cine stie poate imi veti influenta cariera

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Opteaza pentru fac. de Energetica (Bucuresti)unde dobandesti competente in domeniul proiectarii, constructiei, exploatarii, mentenantei, conducerii si planificarii activitatii din centralele clasice (termoelectrice, hidroelectrice, nuclearoelectrice), sursele de generare distribuita (fotoelectrice, eoliene, microhidrocentrale etc.) si infrastructura de transport si distributie a energiei electrice---specializarea informatica industriala mi se pare o alegere mai inspirata decat oricare alta din lista :http://www.energ.pub.ro/invatamant_licenta.html
Dupa cei 4 ani de studii de licenta poti face un master avand ca obiect "resurse regenerabile de energie"(2 ani ) ---vezi disciplinele studiate:http://www.energ.pub.ro/invatamant_MS9.html

p.s.Daca iti doresti o cariera rapida, nu te poti rezuma doar la studii de licenta ---musai si cele de masterat!

| K0sti a răspuns:

"Sunt pe clasa a 12-a"...sigur? Stai sus pe ea, sau cum?

"Sunt fluent in engleza si germana"...sigur?

Vezi cum faci sa fii fluent si in limba romana!

| Dominatorro explică (pentru K0sti):

De ce raspunzi daca esti tampit?

| Teardrop a răspuns:

Numai la bani te gândești?
Sunt și alte posibilități pe care ți le oferă un job, cum ar fi ea de avansare sau cea de a călători.Ca programator o să ai un job extrem de sedentar și static.

Degeaba ai bani, dacă n-ai timp să te bucuri de ei.

| Dominatorro explică (pentru Teardrop):

Doar la bani ma gandesc.

| Teardrop a răspuns (pentru Dominatorro):

Atunci o să fii trist toată viaţa, şi o să dai vina pe sistem pentru nereuşitele tale. Ghinion. Încă o viaţă irosită. Ce trist.