| Anonimul151 a întrebat:

Se merită să îmi fac card REVOLUT? Dacă DA de ce? Dacă NU de ce?
E o aplicație 100% sigura? Cât se plătește transportul? Îmi spune ca va trebui sa plătesc o taxă de livrare... La transferuri, retrageri, dacă îmi pun economiile în contul revolut voi avea comision?
Pot retrage de la orice BANCOMAT?

De ex, am cont și card la BCR, dacă îmi transfer o sumă pe contul revolut, pot scoate și cu acest card banii de la BCR? Sau BRD sau altă banca? Fără comision?

Dacă îmi țin banii în contul REVOLUT, nu se "fură" de pe el? Adică nu există acest risc? Voi primi card fizic, dar voi primi și acele carduri digitale de unica folosinta?

Ce ar mai trebui să știu despre REVOLUT?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciodata sa nu iti tii economiile pe Revolut.

Iti faci revolut daca vrei sa beneficiezi de schimb valutar ok cand platesti cu cardul in alta valuta si cam atat e avantajul lui.

Da, e o aplicatie sigura.

Da, trebuie sa platesti transportul pentru card... cat e transportul normal la un curier pentru un colet.

Nu iti pune economiile in Revolut.

Da, iti poti transfera banii intre revoltul si alte banci.

Da vei primi si card fizic si poti folosi si cardurile virtuale din aplicatie.

Ce trebuie sa stii despre Revolut?
Sa nu iti tii economiile acolo. Revolut blocheaza conturi cand vor si cum vor si bafta sa obtii explicatii de la ei in conditiile in care nu au o agentie fizica nicaieri.
O sa vina multi sa incerce sa ma contrazica ca ei au banii pe revolut si totul e ok. Dar nu e asa

| GabiDumitrescu a răspuns:

Merita ca sa iei aia 175 de lei bonus. Sau ala care te invita, nu mai stiu cum e acum. Am folosit de la inceput si n-am avut probleme pana acum.

| Anonimul151 explică (pentru GabiDumitrescu):

Acel bonus nu îl iei doar dacă înviti pe cineva sa își facă cont? Și doar atunci când aceasta persoana isi face cont primești bonusul... Eu asta am înțeles din ce m-am documentat pana acum...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonimul151):

Pai macar sa ajuti pe cineva sa faca bonusul. Eventual faceti split. Gen eu te invit, primesc 175, iti dau si tie 80. Iti scoti banii de transport si de-o pizza. Imi scot si eu, toata lumea e fericita.

| Frank51 a răspuns:

"Se merită" bro.

| flixbuster a răspuns:

Ia fii atent aici:

https://help.revolut.com/ro-RO/help/

Pe scurt:
- merita sa folosesti Revolut daca intelegi la ce e bun si iti serveste intereselor proprii - altfel nu; (doar ca sa fii "la moda");
- este sigur (personal folosesc de peste 4 ani fara nici o problema - dar aceasta e experienta mea, altii au avut probleme, in special pentru ca nu au inteles cum functioneaza);
- daca ai taxa livrare pentru card, asta e - o platesti. Vezi daca nu poti primi invitiatie de la un prieten - mai face el un ban si poate asa nu ai taxa livrare;
- pentru operatiuni citeste help-ul de la inceput. Fiecare plan are propriile conditii de utilizare. Planul gratuit are limitele cele mai mici de retragere cash si schimb valutar fara comisioane. Din nou, citeste help ca sa intelegi cum functioneaza. Trebuie sa iti fie clar ca din ceva trebuie sa castige bani si ei, nu sunt ONG caritabil ci firma care vrea (si are nevoie de) profit;
- poti retrage de pe bancomatul oricarei banci - dar vezi limitele. Poti retrage banii doar din contul Revolut;
- nu iti fura Revolut banii. Insa daca nu intelegi cum sa-l folosesti, ti-i pot fura altii - ca la orice alt card;
- primesti card fizic, carduri virtuale si virtuale de unica folosinta iti faci singur in aplicatie. Recomandare: pe cel fizic il folosesti doar la magazine, pe Internet doar pe cele virtuale, de preferat cel de unica folosinta mai intai si doar daca nu merge asa, pe cel virtual (pe care il tii blocat in rest, il deblochezi doar cand il folosesti).

Puterea Revolut vine din faptul ca are in spate cont multi-currency (fara comisioane de administrare, daca e sa compari cu banci), permite schimb valutar facil (din nou, vezi limitele pe plan) si sparge barierele geografice - daca vrei sa dai bani cuiva din SUA sau Japonia sau Romania (care foloseste Revolut, desigur), e tot aia - un simplu send (cu bancile traditionale e un intreg circ foarte costisitor si diferit de la caz la caz). Pentru mine personal Revolut a devenit portofelul de zi cu zi si e foarte bun pentru ca urmaresc foarte usor cheltuielile in aplicatie (mai nou au inceput sa se miste si bancile traditionale cu aplicatiile mobile dar sunt inca departe de Revolut).

Nu tine sume mari pe Revolut (minimizare risc) si mai ales daca vrei sa misti sume mari prin ei vorbeste pe chat cu suportul inainte ca altfel iti blocheaza sumele si iti cer dovezi/acte de provenienta. Asa si-au luat-o multi. Nu poti sa vinzi un apartament si sa incasezi banii pe Revolut fara sa le zici inainte, ca-ti blocheaza suma. Si bancile traditionale te blocheaza la sume mari neanuntate si te cauta sa te intrebe de unde-s banii - Revolut doar te blocheaza, trebuie sa ii cauti tu pe ei. Partea cu blocatul vine din reglementarile bancare pentru prevenirea chestiilor nasoale legate de bani.

| Anonimul151 explică (pentru flixbuster):

Mulțumesc mult pentru răspuns. Nu am de gând să țin sume "mari", pe revolut, doar ce îmi mai transfer de pe contul principal pe acesta pentru a face plăți online ( În afara României ). Și când am zis că să "țin" economii în contul revolut, nu m-am referit la sume mari de peste 1000 lei de ex. Ci sume mai mici, 50-100 lei, iar când se tot aduna aceste sume sa le retrag.

Momentan mi am făcut contul, și mi am transferat o sumă f mica din contul personal ( BCR ), în contul Revolut pentru a vedea dacă merge. Nu am comandat încă cardul fizic. Însă după ce o voi face, când îl primesc, vor fi acolo detalii cum ar fi pinul cardului sau intrstructiuni cum sa îl obțin...

Deci retragerile de la orice BANCOMAT, de la orice banca, se face normal ca la cardul meu BCR nu? Doar introduc cardul, pun pinul și fac procedura în continuare...

| Anonimul151 explică (pentru flixbuster):

Apropo ca ziceam de retragere numerar de la bancomate cu cardul revolut. O pot face cu telefonul la bancomatele la care exista aceasta opțiune nu? Pot plăti cu telefonul... nu?

| flixbuster a răspuns (pentru Anonimul151):

"Deci retragerile de la orice BANCOMAT, de la orice banca, se face normal ca la cardul meu BCR nu? Doar introduc cardul, pun pinul și fac procedura în continuare..."

Corect, asa este - atentia la limita de retragere cash fara comision.

| flixbuster a răspuns (pentru Anonimul151):

"Apropo ca ziceam de retragere numerar de la bancomate cu cardul revolut. O pot face cu telefonul la bancomatele la care exista aceasta opțiune nu? Pot plăti cu telefonul... nu?"

Aici m-ai pierdut, nu inteleg ce vrei asa ca nu iti pot raspunde.

| Anonimul151 explică (pentru flixbuster):

Păi, la BCR, BRD, BT, ING etc... există "sistemul" de retragere numerar fără card. Doar că trebuie să ai cardul în Google pay. Cu aplicația asta doar aproprii telefonul de acel loc, după continui procedura ca și cum ar fi cu cardul.

| flixbuster a răspuns (pentru Anonimul151):

Aha, am inteles - mersi de explicatie, chiar nu stiam.

Nu stiam inseamna evident ca nici nu folosesc asa ceva astfel ca poate iti raspunde altcineva - daca nu gasesti prin help-ul Revolut.

| Anonimul151 explică (pentru flixbuster):

Da..., voi mai cauta. Mulțumesc

| carevaescu a răspuns:

Folosesc din 2018 fara nicio problema vreodată. Am si beneficiat de sistemul lor anti-frauda cand un comerciant a încercat sa ma păcălească, tranzactia fiind anulata de catre revolut.

Este excelent atunci cand calatoresti sau cumperi din afara online in valută.

Nu este contul meu principal, si în mare nu as recomanda.

Ceea ce recomandă în schimb este să ai un cont în țara în care ești (presupun aici că ești în România) unde îți încasezi salariul și îți strângi economiile, și un alt cont - spre exemplu revolut - de unde faci plățile de zi cu zi.

Motivul principal pentru această decizie este să reduc cât mai mult șansele să pierd bani prin fraudă sau furt, iar atunci când se ivește o problemă cu contul principal (pe care nu îl folosesc zi de zi) atunci am acces facil la bancă pentru a soluționa problema.

| Pubexpresssrl a răspuns:

Alătură-te mie și celor peste 35 de milioane de utilizatori care adoră Revolut. Fă-ți un cont folosind linkul de mai jos: https://revolut.com/referral/?referral-code=ionuto303t! DEC1-23-AR-L1
Folosește link-ul asta și cardul e gratis trebuie pui în aplicație 50 lei și ii ai pe card când îți vine și-o poți scoate și primești și bani bonus 150 lei dacă folosești acest link