| ALEXICAmarketing a întrebat:

Se poate face profit bun din vandut mere si cartofi?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde soi, de calitate, cand- si cui le vinzi.
Trebuie sa studiezi bine piata, concurenta si sa gasesti o nisa unde poti vinde avantajos.

| oz_1736 a răspuns:

Vorbeste si cu un contabil, sa te invete cum sa declari pierderile. Pierderile declarate, dar de fapt tu vinzi toata marfa, sunt banii tai. Tu platesti impozit pe marfa care o ai pe factura din care se scad pierderi.

| ibaal a răspuns:

Depinde...atat timp cat ai investitie mica,cheltuieli putine...s-ar putea face. Insa, parerea mea ca doar la nivel inalt, o persoana cu "dorinta", nu-i suficient!
Trebuie sa ai si piata de desfacere. Fiind perisabile, nu ai timp s-astepti sa creasca piata ...totul e pe repede inainte. Ma indoiesc ca ai putea de unul singur sa reusesti. Dar, poate nu imposibil...depinde ce nişă tintesti.

| Bonbardieruldeweekend a răspuns:

Frate, e simplu, tie nu o sa iti vina mai mult de 100 clienti... daca vinzi undeva unde nu prea e deloc coada... daca faci profit cate 2-3 lei de la fiecare aia sunt banii, depinde de tine cum gandesti asta

| Saw3Danny a răspuns:

Sunt cele mai ieftine pe piata dar si cele mai cautate... daca sunt Romanesti atragi mai mult clientul, fasolea e iar la cautare mai ales pentru. cei ce tin post, depinde acum, daca ai productie proprie e bine sa te axezi 1, 2 maxim 3 feluri, ex. Pepenele verde si galben care se da bine, daca cumperi engross e bine sa le testezi pe toate sa vezi cu ce iesi mai bine caci depinde de ce bani investesti si ce mai poti scoate, vor fi si pierderi caci marfa se strica sau nu va fi perfecta cand o cumperi caci nu stai sa te uiti cu lupa la fiecare in parte, verifici pretul pietei deoarece nu poti pune mai sus ca ei ci poate la fel sau mai jos pentru. inceput avand in vedere ca ei si au format clienti fideli, mai pui si taxa pe masa sau spatiu de vanzare, taxe si impozite.