| SingleForOne a întrebat:

Profiturile din dividende se realizeaza daca actiunile sunt pastrate pana la data platii pe care o are o firma sau se mai poate realiza profit din dividendele dupa ce s-au vandut actiunile?

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Dividendele sunt oferite doar detinatorilor de actiuni, spre ex. compania Coca Cola. Dividenele pot fi oferite in diferite perioade de timp in functie de compania respectiva :
- dividende lunare
- anuale
- la 6 luni
etc.
Se specifica foarte clar, doar detinatorilor de actiuni. Daca vinzi actiunile nu o sa primesti niciun dividend, deoarece ai renuntat la investitia in compania respectiva. Spor la trade uri.