| SingleForOne a întrebat:

Se vorbește că viitorul este frumos pentru cei care fac investiții în acțiuni, crypto, etc. Mi-am făcut cont pe eToro, dar nu am cunoștințe financiare, deci nu pot tranzacționa majoritatea din lucrurile de acolo, pentru că sunt CFD.

De exemplu, aș investi în metale prețioase, cupru, aluminiu, și altele, și urmăresc constant video-uri de la profesioniști, dar cum să fac asta când mă oprește să tranzacționez, pentru că sunt CFD?
Ce platformă să folosesc care să nu-mi interzică să tranzacționez din diferite motive?

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Alea pe care nu e interzisa tranzactionarea te ajuta sa pierzi intens, si li se rupe ca ei fac comision.

| Bariel a răspuns:

Foloseste xtb, etoro are probleme cu platforma. Eu cand mi-am facut cont pe xtb am fost sunat de un reprezentat xtb daca am vre o nelamurire sau vreau sa l intreb ceva sa l sun pe acel numar oricand intre 8-16 parca. Au o gama larga de actiuni, interfata e usor de folosit si comisioanele sunt mici.

| SingleForOne explică (pentru Bariel):

Din prima pagina spune ca tranzactioneaza CFD, datorita carora 72% de retail sau tranzactii esueaza. De aici ma simt deja negativ, mai ales ca nu am vreun fel de cunostinte sau experiente avansate. Din ce urmaresc pe Youtube, mai sigur ar fi ETF-urile sau indecele, sau chiar aurul si alte metale pretioase (inca nu stiu unde sa le plasez pe acestea).

| Bariel a răspuns (pentru SingleForOne):

Da, cel mai sigur ar fi etf urile. O chestie misto este "contul demo" care iti permite sa te joci cu cfd uri, etf uri, indici si marfuri prin intermediul unor bani virtuali. Eu iti recomand sa investesti sume mici la inceput si sa nu faci trade cu levrege daca nu sti analiza tehnica, eu am inceput sa investesc banuti in criptomonede pe care le tin pe hold si fac staking. O alta idee ar fi sa studiezi foarte mult piata dupa proiecte promitatoare care sunt la inceput si sa investesti atunci, chiar si sume mici in timp poti face 100x daca proiectul in care ai investit are succes(exemplu elrond). Astfel de proiecte le gasesti adesea pe twiter, servere de discord sau telegram. O buna oportunitate desi pare indoielnica e sa investesti in "mismacuri" de sarbatori cand se fac reduceri, am investit intr-un joc 60 de lei si am primit echivalentul a 130 de lei in token uri pe care le pot converti in etherum cred.

| SingleForOne explică (pentru Bariel):

Tocmai că nu pot să mă joc cu cfd, etf, indice, mărfuri și altele, pentru că eToror le consideră pe majoritatea CFD. Doar câteva acțiuni în versiunea demo. Nu m-ar interesa foarte mult criptomonedele, personal aș investi masiv în mărfuri și materiale prețioase, lucruri tangibile, cred eu. Doar că, acestea ar fi considerate CFD, deci mi se pare a fi un vis nerealizabil pe termen scurt (1-5 ani).

| SingleForOne explică (pentru Bariel):

E normal ca pe XTB, Trading212, eToro și posibil alte platforme să ceară poze la buletin sau cardul bancar?

| Bariel a răspuns (pentru SingleForOne):

Incearca mai multe platforme: trading 212, xtb, plus500 si altele

| Bariel a răspuns (pentru SingleForOne):

La buletin da, la card nu ar trebui sa ti ceara. Te pun sa ti faci si selfie =]. Sunt obligati de lege sa ti ceara asta, sa te aiba anaf in evidenta cred

| SingleForOne explică (pentru Bariel):

E vreo problemă dacă voi avea perioade de pauză de tranzacționare? De exemplu. voi tranzacționa pe diferite platforme (venitul fiind limitat) sau voi avea probleme cu venitul (să nu am îndeajuns).
E adevărat că pe XTB trebuie să plătesc pe acțiuni/cfd la prețul întreg, și nu pe fracțiuni dintr-o acțiune, cfd, etf, etc?
Alte platforme sunt la fel?

| Bariel a răspuns (pentru SingleForOne):

Nu, nu o sa ai probleme.
Nu se pot cumpara bucati/fractii de actiuni pe xtb. Din cate stiu revolut are aceasta facilitate