| Den1597 a întrebat:

Salutare! Dacă am mai multe investiții in diverse instrumente financiare impozabile, ETF, fonduri mutuale, Crypto etc si vreau sa scot profitul e nevoie sa urmăresc anumite proceduri (declarația unica, impozit)? Am încercat sa citesc prin codul fiscal, dar nu înțeleg nimic. Cu cine as putea lua legatura pentru a înțelege mai bine acest aspect? Vreo recomandare?

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Da, trebuie declaratia unica sa iti platesti taxele. O sa fie distractie sa o faci, mai ales daca folosesti mai multe platforme.

| suntserios a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu e nicio distracție.
Declarația unica se depinde odată pe an și declari venitul cumulat pe crypto sau restul. E irelevant din ce platforma vine.