| asdfghjkl1231 a întrebat:

Seara buna! Va rog, daca stie cineva o firma serioasa de recrutare din Romania, sau daca a plecat cineva prin intermediul unei firme de genul, va rog sa imi lasati numele si cateva detalii daca ati avut o experienta proprie cu o astfel de firma Din tot ce am gasit, sunt doar tepe cu taxa vesnica de 550 sau 650 lei! Va multumesc!

1 răspuns:
| SingPlicti a răspuns:

Depinde unde vrei sa pleci si in ce domeniu vrei sa activezi.
dar:
evita orice fel de taxa (cum bine se pare ca ai facut pana acum)
cerele numele partenerului din strainatate ()banuiesc ca vrei sa pleci din tara). odata ce ai aceste date verifica pe net daca firmele respective sunt inregistrate (trebuie sa fie un site guvernamental unde poti gasi astfel de date - presupunand ca stii liumba tarii in care vrei sa pleci daca nu poti incerca cu google translate)
cauta pe Facebook pe grupurile romanilor de acolo (cel putin in europa sunt grupuri cu romani de aproape oriunde) in intreaba cine lucreaza cu firma respectiva daca au auzit de ea, daca ai ajuns acolo cu respectiva firma din RO. de multe ori gasesti ajutor. daca stii limba si ai ceva banuti poti si recomand sa pleci individual. pe aceleasi gru[puri intreaba de munca, chirie. daca nu poti pleca si cu firma dar din experienta mea esti platit mai putin mai ales pe low lvl skill jobs dar nu neaparat. si ca it-st si ca doctor si ca inginer gasesti joburi mai bine platite singur, mami ales dupa o perioada acolo si inveti cum merg lucrurile.
oricum ai alege sa pleci tine minte ca sunt oportunitati foarte bune odata cu trecerea timpului si cand afli cum merg lucrurile acolo. de aceea fii curios, arata sa stii sa lucrezi (cu cap nu ca sclavul - ca sclav asta vei ramane mereru, un sclav) si invata, perfetioneaza-te tot timpul. intereseaza-te si bagate in higher level skills daca ai posibilitatea (chiar si fara sa fii platit la inceput - nu uita ca invatatul costa iar tu facand astfel inveti gratis dand doar timp dar nu si bani)
multa bafta