| Huntress a întrebat:

Servus. Am nevoie de câteva informaţii în legătură cu amanetarea bijuteriilor sau vinderea lor la amanet. Vreau să amanetez/vând două pandantive (unul de aur şi unul de argint). Este preţul vinderii diferit de preţul amanetării? Care este cantitatea minimă de metal preţios care se poate valorifica? Fundă la explicaţiile cele mai elocvente happy

3 răspunsuri:
| francut a răspuns:

Preturile sunt apropiate, usor scazut in cazul vinderii. Insa, la amanetare, platesti dobanda.
Cantitatea poate fi oricare.

| Huntress explică (pentru francut):

Înseamnă că dacă le amanetez şi nu mă mai întorc după ele, scap de dobândă laughing

| francut a răspuns (pentru Huntress):

Cam asa ceva. Numai vezi ce contine contractul (eu nu am vazut niciodata unul), sa nu ai recuperatori pe urma ta.