| Kornuletz540 a întrebat:

Sistemul capitalist este mai bun sau mai rău decât cel socialist/comunist?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Cred in competiția individuala ca este benefica dar si un sistem social este necesar, vezi cum e in Germania, acolo e pe categorii sociale, chiar te ajuta la greu dar si promovează competiția, nu sunt pomeni electorale iar cei bogați sunt taxați

20 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Preferi SUA sau N koreea?

| Holiday a răspuns:

1990:
Germania Federala: Audi, BMW, Mercedes, VW, Porsche, Opel
Germania de Est: Wartburg, Trabant.

Concluzia o tragi singur.

| johnnny123 a răspuns:

Păi compară și tu Coreea de Nord cu Elveția și trage singur concluziile.

| ___feWU a răspuns (pentru johnnny123):

Sunt multe tipuri de comunism, VOMUNISMUL DIN RUSIA, DIN COREA DE NORD, CHINA, SI MULTE ALTELE.
România nu era atât de rea pe timpul comunismului

| Holiday a răspuns (pentru ___feWU):

In Rusia nu mai e nici macar comunism. E cleptocratie.

| Holiday a răspuns (pentru ___feWU):

"România nu era atât de rea pe timpul comunismului"

Romania era o infectie de tara pe vremea comunismului.

| mi25 a răspuns (pentru johnnny123):

In Coreea de Nord numai comunism nu este. Este despotism.

| johnnny123 a răspuns (pentru ___feWU):

"cum 12 ore | ___feWU a întrebat:
Buna! Nu știu la ce liceu să mă duc [...]"

Chiar crezi că un copilaș de școală generală este în măsură să dea lecții despre comunism?

Habar nu ai ce înseamnă cu adevărat comunismul dincolo de sloganurile pe care le-ai auzit de la niște nostalgici.

"Fără hoți și bandiți" - Mă faci să râd. Întreaga clasă conducătoare era compusă din bandiți, diferența era că dacă deschideai gura să spui ceva împotriva lor te împușcau sau te trimiteau să mori la canal.

| johnnny123 a răspuns (pentru mi25):

De acord, dar asta ilustrează tocmai faptul că în lumea reală nu poate exista un comunism utopic. Toate sistemele comuniste degenerează treptat în despotism.

| mi25 a răspuns (pentru johnnny123):

Comunismul este utopic deoarece la baza lui sta un concept utopic: se bazeaza in tot ce face pe constiinta omului.
Sistemele comuniste au degenerat in despotism din doua motive:
1. La conducere au ajuns persoane cu o pregatire si o cultura indoielnica. Atat Gheorghiu Dej, cat si Ceausescu in primii ani, erau inconjurati de oameni cu o buna pregatire: Manea Manescu, Gogu Radulescu, Corneliu Manescu, Ion Gheorghe Maurer si altii, toti cu facultati facute inainte de razboi, unii chiar in strainatate. Incet, incet si mai ales dupa 1972, cand a inceput sa-si bage nasul in politica analfabeta de Lenuta, acesti oameni au fost inlaturati din varful conducerii si adusi oameni de teapa ei. Printre ei s-au strecurat, in special in esalonul doi, carieristi.

| gabicoo a răspuns:

Nu mai există comunism pur și capitalism pur!
Sistemul mondial actual este unul hibrid, multipolar și corporatist! Și într-o parte și în cealaltă există o planificare!
China și Vietnam sunt comuniste dar economia e de piață. Occidentul este capitalist dar majoritatea țărilor capitaliste aplică măsuri de stânga!

Într-un cuvânt răspunsul la întrebarea ta esteeeee: Globalizare!

| Dismally a răspuns:

Este mult mai bun, cunosti vreo tara in care implementarea comunismului sa fi fost un succes?

| Kornuletz540 explică (pentru Dismally):

Singura țară în care comunismul a fost un succes și politic, și economic și social este China, deoarece guvernul chinez a dat niște măsuri anti-corupție eficiente, acolo justiția e dreaptă și poliția își face treaba calumea, cercetarea științifică este susținută și finanțată serios, nu ca la noi, nu se închid fabricile și uzinele pe bandă rulantă ca în alte părți, iar politicienilor chinezi, orice s-ar scrie sau s-ar zice despre ei, le pasă totuși de soarta cetățenilor săi.

| Dismally a răspuns (pentru Kornuletz540):

De asta se ingramadesc cetatenii din tarile capitaliste sa emigreze in China iar cetatenii chinezi nu si-ar parasi tara pentru Europa ori Statele Unite in veci, nu? big grin

| mi25 a răspuns:

Fiecare sistem are beneficiile si tarele sale.
Sa va dau si doua exemple.
Pe timpul comunismului nu puteai sa ocupi functii de conducere - in fabrici, uzine, institutii de invatamant etc, daca aveai rude in strainatate pana la gradul IV sau parinti, frati care au facut inchisoare sau erau sectanti.
Acum cunosc un caz in care se judeca din 13 ani pentru corectarea titlului de proprietate, fara cerinte in plus sau minus de teren. Daca era pe timpul lui Ceausescu zburau din functii si primar si judecator.

| carevaescu a răspuns:

Sunt multi factori. Un sistem hibrid pare a fi cel mai ok per ansamblu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici unul, capitalism inseamna consumerism iar comunism e sclavie, e nevoie de un sistem nou.

| vodami92 a răspuns:

Pai lumea aprecia mai mult iti dai seama socialismul si comunismul decat capitalismul! pentru ca toata lumea avea de munca si multe altele! acum dumnezeu cu mila!

| Foci a răspuns:

Niciun sistem nu e utopic. Din perspectiva mea, ceea ce strica actualul sistem e conceptul de pib. Cumva, un sistem hibrid intre socialist si capitalist ar merge cel mai bine, cel putin in Romania. Comunismul era ok doar pe hartie, dar analizand calitatea vietii vei vedea multe traume ce s au transmis pana in zilele noastre si afecteaza tot ansamblul.

| ___feWU a răspuns:

Sincer.
Comunismul părea foarte ordonat și aranjat.
Fără deșeuri, fără hoții și bandiți, lumea mergea în costum oriunde și copii învățau mai bine decât acum, și gândește că ACUM ERAM IN EPOCA DE AUR adică stăteam bine acu.Romania era făcută să fie comunistă.