| WQTS a întrebat:

Isus era socialist sau capitalist?

11 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Abilitatile de orator a lui Hitler, ideologia lui Robin Hood si un pic de mister de la Houdini, cam asa reiese.
Te "indemna" sa dai toata averea saracilor si sa il urmezi(parca ar fi Bivolaru), un fel de "fur de la bogati sa dau saracilor", cam asta ar fi M.O.-ul lui.
Ciudat este altceva, tin minte parabola cu cei doi galbeni, doua persoane au primit cate un galben.Una dintre ele l-a ingropat, celalalt a investit, a muncit si a facut mai multi.
Doar ca sa dai totul saracilor la final.
Eu spun ca sa fie la fel si acum, sa-si deschida seifurile popii si sa dea la saraci tot si sa il urmeze.

| WQTS explică (pentru Klepto):

Mai Klepto, ma, da pe unde ai mai umblat?
No, da aduti aminte si pilda talantilor, unde tipul care, desi primise doar un talant, nu a preferat sa-l valorifice si i-a fost luat talantul.

| Klepto a răspuns (pentru WQTS):

Kleptomanul ratacitor se intoarce,
Cu vesti bune, dar si cu avertizari,
Ca am umblat pe firul vietii opace,
Si am fost alungat de oribilele ale acelei vieti urmari.

Fix de pilda aia vorbeam, doar nu mai stiam cum se numeste. Daca a fost lenes si nici macar un kebab nu si-a cumparat, sa ii fie de bine.
Ce poate fi mai rau, sa primesti un talant, ca apoi sa-ti fie luat, sau sa primesti un talant, sa-l investesti, sa muncesti si apoi sa vina dusul cerebral si sa dai totul saracilor.

| WQTS explică (pentru Klepto):

Ia zi, tu Klepto cel cu curu mare,
Ai stat ascuns in buncar inainte de ziua cea mare?
21 decembrie 2012 a fost zi de bucurie,
Vazandu-ti dosu la deplina menire.

Sa stii ca am recitit acea parabola si acel talant a fost dat celui cu 10 talanti. Nu scrie aici nimic de saraci.
Insa da, avem si povata aia cu bogatul si camila si urechea acului. De aia am intrebat in ce tabara se afla acest Isus.
Oare avea dubla personalitate?

| Klepto a răspuns (pentru WQTS):

Lumea a fost salvata,
Maiasii si-au pierdut credibilitatea toata,
Nici eu nici fundul n-am primit nici-o multumire,
Sa ajut fara rasplata este a mea menire.

Doar nu o sa zica si continuarea, ca daca era asa, ala nici ca mai muncea, "esti bogat, da totul saracilor si vino cu mine, munceste si rupe-ti spatele doar sa dai la altii", nu suna foarte tentant nu?
Isus mi s-a parut uman, a vindecat(tipul ce nu putea merge si era dus pe pat), a sfatuit, a dat de mancare(peste si paine), i-a placut compania unor doamne fierbinti(Maria Magdalena daca nu ma insel, a dat la baietii lui sa fumeze ceva bun(dupa inaltare a intrat duhul sfant in ei si vorbeau toate limbile)etc.
Tot mi se par trucuri de petrecere pe langa batranul lui, ala cica a facut totul si celalalt a transformat apa in vin.

| WQTS explică (pentru Klepto):

Klepto klepto, nu-l subestima
Lui trebuie sa-i oferi toata stima
Vinul ii bun atunci cand butoiul e plin
Sa ne ajute Cotnar, Amin!

| RAY a răspuns:

Socialist
egalitate

| asasaasa a răspuns:

Isus era si e dictator, deci prefera teocratia

| LegiuitorulX a răspuns:

Eu cred ca era monarhist.

| rosini a răspuns:

Isus era comunist. Sunt destul de multe versete in care Isus ne indeamna sa dam o haina daca avem 2 haine la cel care nu are nici una, chiar daca tu probabil muncesti de 4 ori mai mult decat lenesul care nu are nici o haina.

| sublime89 a răspuns (pentru rosini):

Daca era comunist, era si ateu cumva? thinking laughing