| godge a întrebat:

Cum ar arata statul ideal pentru voi?
Autoritar? Liberal? Anarhic?
Comunist? Socialist? Capitalist?
Monarhie sau republica?
Libertarian sau traditinalist?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Pentru mine ar fi o republica socialista liberala si libertarianahee hee
Ideal ar fi un stat in care libertatile si drepturile individului sa fie garantate. Un stat inclinat spre politici de stanga, dar sa nu fie un socialism populist de genul celui pe care-l vedem azi la majoritatea partidelor asa zise de stanga (inclusiv psd). Economia ar trebui sa fie una de piata, dar in care sa poata interveni si statul in cazul in care e nevoie. Bineinteles, sa fie un stat care sa se distanteze de orice fel de religie. Un stat care sa finanteze cercetarea stiintifica, si sa faca o prioritate din asta. Doar asa va putea ajunge intreaga populatie la un nivel de trai ridicat.
Democratia in acest stat ar trebui sa fie garantata. Orice forma de dictatura ar trebui eliminata din start. Ar fi o tara in care poporul s-ar conduce prin intermediul politicienilor alesi. O tara in care politicienii nu si-ar dori altceva decat sa faca ceea ce au promis si ceea ce au cerut oamenii de la ei. Politicieni care sa se simta datori fata de alegatori, si care sa fie condusi de catre acestia, nu invers.
Acest stat ar trebui sa nu se izoleze de restul lumii, dar in acelasi timp nici n-ar trebui sa se lase calcat in picioare de unele tari mai mari si mai puternice. Ar trebui sa fie un stat demn. Sa mentina relatii foarte bune cu majoritatea tarilor, dar sa nu ezite in a sanctiona anumite state care ar incalca legile internationale sau drepturile cetatenilor lor. Sa fie o tara care sa colaboreze mai ales cu tarile democratice care respecta drepturile omului.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru sublime89):

Ori socialist ori liberal... Hotaraste-te. Struto camila de ai cunoscut-o sub numele de USL era o carpeala aberanta. Liberalismul se orienteaza catre piata iar statul nu intervine in economie pe cata vreme socialismul pune accent pe reforme sociale, in detrimentul societatilor comerciale si pietei de consum.

| sublime89 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Eu vorbesc de o combinatie intre cele doua. Si cand zic "scoialist" sau "liberal" nu ma refer neaparat la ceea ce vedem in prezent in Romania sau alte tari. Pentru mine liberalismul e de stanga, nu de dreapta.

13 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Statul ideal trebuie sa fie mai intai, el insusi liber. Globalizarea nu-mi place!
Caci seamana ca nu mai e stat, doar o provincie care trebuie sa raspunda cuceritorilor. Daca vrei sa pui aceasta intrebare, te-as ruga sa o pui atuci cand se poate si rezolva!
Daca ma intrebi doar ca sa-ti faci 'de lucru' ti-as raspunde ca mi-as dori un stat Ortodox (bazat pe norme morale, etice), restul s-ar aseza pe fagas. Cu state (nu enclave) in care fiecare sa-si hotarasca daca vrea sau nu monarhie, capitalism, libertin.Dar asta va ramane in visele mele si, desigur si ale voastre! Care veti trai ce mi-am urat cel mai mult. Norocul meu e ca nu sunt asa tanar, incat sa sufar cat veti suferi voi. Dar nu ma incanta nici asta!

| kar1GaNNN a răspuns:

Republica.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Chiar nu conteaza regimul atata vreme cat eu o duc bine, am siguranta zilei de maine, imi permit sa-mi cumpar mancare si sa-mi platesc darile, institutiile statului isi fac corect treaba, etc.

| Wehrmacht a răspuns:

O combinatie.Fiecare sa spuna ce vrea si sa faca ce vrea daca nu distruge nimic/nu raneste pe cineva care nu merita.

| Radu284 a răspuns:

Libertarian (asta inseamna free market, legi foarte putine, taxe si impozite minime). Monarhie in nici un caz, mi se pare cea mai proasta forma de guvernare.

| Seepty a răspuns:

Cel mai bine ar fi Liber, fiecare sa faca ce vrea si sa-si exprime opiniile si parerile sale.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Seepty):

Daca fiecare ar face ce vrea am muri de foame fiindca am impresia ca munca nu e printre hobbyurile majoritatii. Din punctul meu de vedere munca ar trebui sa fie obligatorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Autoritar-comunist, social-comunist, anarhist, naţional-socialist sau monarhic.

Mai orice, doar liberal-capitalist să nu mai fie.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Monarhie daca as fi rege...

| DarkShina5566 a răspuns:

Monarhie. Democratia asta ni s-a urcat la cap si nici macar in sensul bun.
In loc sa profitam de ea, mai tare ne afundam in ideii si conceptii care n-au ce cauta intr-un astfel de stat.
Mie imi plac lucrurile clare si drepte.
Avem nevoie de cineva care sa ne conduca cu o mana de fier. Romanii se comporta ca-n turma din vale-n - n-avem nimic al nostru (bun). Furam, ucidem si tot noi avem pretentii de mari cetateni eurpeni.
Un ultim aspect: UE ne vrea prosti! Treziti-va si faceti ceva Generatia Tanara!

| cerveau a răspuns:

Anarhia comunista ar fi ideala.
http://en.wikipedia.org/wiki/Anarchist_communism