| calubalan a întrebat:

Stiati ca in Romania… sunteti furati in fiecare zi? http://ht.ly/4ciyj

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Da, întradevăr suntem furaţi, jefuiţi ( furaţi pe faţă ) şi nu prea putem face nimic.
Suntem furaţi din cauza necunoaşterii unor drepturi, a imposibilităţii de a reacţiona ( din cauze legislative uneori ), suntem furaţi pe faţă atunci când trebuie să contribuim cu şpaga pentru unele servicii legale dar care ne sunt refuzate altfel într-un mod mai mult sau mai puţin elegant.
Nu suntem în stare să ne organizăm, măcar în comunităţile mici unde se cunoaşte fiecare cu fiecare, suntem egoişti şi nu reacţionăm cum ar trebui la vreo nedreptate de care suferă vreun conaţional de-al nostru, mai mult, ne bucurăm meschin de nedreptăţiile şi necazurile altora în speranţa că noi nu vom trece niciodată printr-o experienţă similară.
Trebuie rectificată ideea cu fondul privat de pensii care ţine numai şi numai de noi. Noi trebuie să avem grijă de buna funcţionare a acestui sistem paralel, statul a tocat până acum acei bani dar situaţia s-a schimbat radical datorită faptului că nu se mai poate permite nici o cheltuială în plus pentru că sistemul ar intra în colaps ( contribuabilii au ajuns la un număr mai mic decât beneficiarii - pensionarii respectiv ).
Dar nici aici nu suntem capabili să ne cunoaştem interesul şi ne lăsăm manipulaţi de sindicate, de politicieni, de cei interesaţi de menţinerea unei stări perpetuu conflictuale.
Numai noi suntem în campanie electorală în fiecare zi, numai la noi se critică zilnic dar fără a prezenta soluţii reale la acele probleme reale sau artificial create. Dacă am face acelaşi lucru şi fiecare dintre noi acasă în familie cam ce s-ar alege de acea familie?
Începând de negustorii de la tarabă, cu distribuitorii de energie sau combustibil, cu doctorii din spitale, cu cei de la vămi şi din sindicate etc, dar cel mai grav este faptul că şi mulţi dintre cei care împart dreptatea sunt corupţi iar cei care ar trebui să prezinte adevărata starea a lucrurilor o prezintă trunchiat ( mă refer la mass media ) ceea ce până la urmă tot minciună se cheamă.

4 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

O da, nu ne spui nici o noutate! dar poate ne spui cum sa facem sa nu mai fie asa!

Răspuns utilizator avertizat
| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,@luiza,omul ne'a amintit ca suntem furati, si constientizeaza.Chiar de'ar vrea sa faca si el, si'un altu ceva pentru tara lui, acum cum este criza si coruptia asta care nu ne dau pace tot nu s'ar cunoaste eforturile!

| calubalan explică:

@Arthur:
Ca intotdeauna ai pus punctul pe i. Reusesti de fiecare data sa le spui asa pe intelesul tuturor. Daca cineva nu intelege nici acum... are o problema!

@ddooddoo30: Suntem furati in fiecare zi si in loc ca fiecare dintre noi sa facem ceva, sa reactionam, sa ne cerem drepturile, sa refuzam si sa denuntam abuzurile noi NU: acceptam tacit situatia ca pe o stare (de acum) fireasca a lucrurilor: "nah, si ce sa facem" sau "asta este viata"! NU asa oamenilor! Hai sa fortam sistemul si va ceda. Hai sa luam odata taurul de coarne fiecare dintre noi (TOTI) si vor fi nevoiti sa se retraga! Este exact ca in jungla: un leu fugareste o cireada de bivoli, ii oboseste dupa care il mananca pe unu mai slab DAR un bivol(sau mai multi) poate la fel de bine sa fugareasca un leu si (daca-l prinde) sa-l si omoare!
Depinde de fiecare din noi ce soarta ne alegem: de victima permanenta sau de luptatori!