| kent94 a întrebat:

Stie cineva ce dobanda anuala as putea primi la o sumuma de 15000 de euro?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru un depozit la termen de 12 luni, in euro si dobanzi cuprinse intre 4% si 3, 5%/an suma totala la scadenta va fi cuprinsa intre 15525 euro si 15600.
Ai aici in site unde poti compara dobanzi la diferite banci la depozite in lei sau euro : http://www.conso.ro/compara/depozite/ratad

neluL
| neluL a răspuns:

Daca ai depui in lei o sa ai o dobanda anuala de 6, 25% pe an (12 luni)
Astazi 1 EURO = 4. 2418 RON si 15.000 EURO = 63.627 RON (636 milioane). Ai o dobanda de 3.976 RON pe an! (in euro este si mai mica dobanda)
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma indoiesc ca ai suma respectiva altfel nu ajungeai sa ne intrebi pe noi.
Totusi, pentru ca majoritatea nacilor le-o trag detinatorilor de euro, eu recomand tuturor sa-si converteasca sumele mari de bani un aur in banci, cine da astazi 2 euro pe aur maine isi ia 4 si tot asa.
De altfel foarte multi detinatori de sume importante si-au convertit o parte importanta din avere in aur, si pe timp de pace dar si pe timp de razboi, aurului o sa-i creseaca intotdeauna valoarea iar asta o stie orice analist economic.
De altfel exact cum ti-a spus si @neluL dobanda in lei este mai mare decat cea in valuta, o alta dovada ca sumele in euro sunt nimicuri, doar la ponturi dedicate poti afla din timp cand sa vinzi euro mai scump si tot la pont poti afla cand sa cumperi mai ieftin, sunt convins ca unii din tara au astfel de ponturi.