| Andrei788 a întrebat:

Stiu ca e cam prosteasca intrebarea big grin. dar imi spune cineva cum castiga bani radio-urile? sunt reclamele dar nu cred ca din reclame sa castige atitea bani pentru a da da premii gen masini, apartamente big grin si mai e si salariu angajatilor (facepalm) deci cum?:S

Răspuns Câştigător
| kaBooMx a răspuns:

Mda, la inceput din reclame si spnsori. Dar mai nou s-a bagat acea taxa (odata la 2 luni cred) care este cred 25 lei, si se numeste Radio Tv (nu sunt sigur) pe care toata lumea o plateste. Si din aia se impart banii la radiouri -dar nu in mod egal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru kaBooMx):

Din taxa radio-tv, nu se aloca nici-un leu, catre radiourile publice, ele sunt taxe exclusive doar pentru radioul si televiziunea publica!

Radiourile private supravietuiesc din reclame, sponsori cu interese etc.
In cazul anumitor premii oferite de catre unele statii de radio particulare, nu sunt intotdeauna oferite chiar de catre acel radio ci de catre sponsor, avand drept scop promovarea unui serviciu ori a unui produs.

Pe de alta parte in cadrul emisiunilor cu premii, masini, bani ori altele, cresc considerabil audientele, in felul acesta, cresc si costurile pentru reclame, mai ales cele pentru durata 30-35 secunde.

1 răspuns: