| Agache_Mariana_Ionela_1994 a întrebat:

Sunt studenta in anul 2 la facultatea de Arhitectura navala, anul 2 si lucrez part-time la o firma ca proiectant CAD si proiectez in 2D componente structuri si pentru debitare table (ESAB) si 3D hale industriale aveti idee cam cat ia un proiectant CAD in Romania ca salariu caci iau salariu destul de mic pentru acest job si as vrea sa cer o marire. Am si diploma de tehnician proiectant CAD de la liceu. Sau voi daca aveti sansa asta cam cat ati fi cerut salariu part-time avand responsabilitatile respective?

Răspuns Câştigător
| Xpressurself a răspuns:

De la tine de la facultate poti afla toate raspunsurile sau cel putin te pot indruma unde sa mergi sa intrebi mai departe.
cat despre salariu, ar trebui sa ai putine rabdare. nu uita ca inca nu stii meserie, nu uita ca esti inca studenta, nu uita ca ai sansa sa inveti si sa-ti faci experienta. unii ar lucra trei ani orice meserie pe gratis ca voluntar numai sa faca experienta si tu acum incepi sa faci mofturi? de exemplu, stii cati economisti termina facultatea si nu au unde lucra nici ca voluntar? daca iti vezi de treaba vei vedea peste un an doi ca de fapt nu stiai mare lucru despre aceasta meserie. nu se limiteaza totul la calculator. ai rabdare si uita de bani. concentreaza-te pe experienta.

| KodrutZ a răspuns (pentru Xpressurself):

Mentalitate de sclav. Din cauza celor ca tine piata muncii e la pamint. Uita tu de bani cind ai facturi de platit si mai trebuie' sa si maninci, sa te imbraci, etc. Cei care termina facultatea si nu au unde lucra sint niste incompetenti fiindca au ales prost facultatea si nici nu sint suficient de bunci cit sa fie angajati/sa faca ceva pe cont propriu.

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Felicitari. Part-time probabil ca nu iei peste 1000-1500 RON. Stai calma, salariile la noi in cam toate domeniile sint de mizerie. Avantajul e ca poti face de acasa ce faci si sa cistigi lejer de cel putin 4-5 ori mai mult. Mai greu e la inceput sa iti gasesti clienti.