| matei2010 a întrebat:

Tata a fost militar in termen in timpul revolutiei la o unitate militara din Brasov, care a participat la luptele de strada din oras.
Poate sa obtina certificat de revolutionar pentru faptul ca a fost militar si ca a luptat in oras?

Daca da, de unde se poate procura un asemenea document.
Mentionez ca nu a fost ranit in revolutie.

Multumesc aniticipat

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Desi este cam tarziu pentru a obtine acest document, pentru a dovedi ca a participat la revolutie, in primul rand trebuie sa dovedeasca prin acte si martori acest lucru. Trebuie sa se adreseze Asociatiei Luptatorilor Revolutiei din Decembrie 1989 din Brasov.

6 răspunsuri:
| chupachups1234 a răspuns:

Si tata la fel. Dar nu cred, adica odata pentru ca este tarziu, si ei faceau parte din armata, se presupune ca erau la datorie. Asa ar trebui sa mearga toata armata de pe vremea aia sa ceara certificat.

| OmuVerde a răspuns:

Daruieste celor dragi un cadou ecologic de la Greenpeace: pixuri din hartie si plastic reciclat, semne de carte imprimate pe hartie reciclata (cu vapoarele Greenpeace), brelocuri, sireturi si tricouri inscriptionate. Comanda acum doar la Greenpeace Shop: http://www.greenpeace.org/romania/shop

| Nenea_9651 a răspuns:

Din pacate acum este destul de tarziu.Mai ales in aceste momente in care se procura acest document la "colt de strada". Orcum ca sa procuri acest document iti recomand sa vizionezi Romania te iubest episodul ce a fost dominica 19 dec. A specificat clar despre acest subiect unde sa mergi ce trebuie sa faci etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bine ca nu a fost ranit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem foarte inapoiati.Militari in termen care au avut in paza si aparare obiective de importanta vitala, au drept de revolutionar.Scrie clar in legea lor, dar binenteles ascunsa in articole sa nu le vada lumea.Cine se apuca sa citeasca legea de la cap la coada? Pe asta se bazeaza cei ce se ocupa cu dosarele.Sa faca revolutionari pe cine vor ei iar cei adevarati nu au nici o sansa.Rusine sa le fie celor care au jucat table poate in timpul Revolutiei si rad acum in nas acelor care au fost zi si noapte in prima linie din 16 Decembrie incalzindu-se cu caini in brate si le-au zburat gloante pe langa ei.Profitati ca asta e in Romania.

| andreyxplode a răspuns:

Da la oficiu fortelor de munca dupa o aprobare de la politie si dovada de la tata-l tau