| Anca1503 a întrebat:

Cum imi poate face tata procura sa plec in alta tara daca el este plecat in Italia si Mama este acasa? Mentionez ca nu plec cu mama.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de procura ci de o declaratie pe proprie raspundere(art.30 din Legea nr.248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, cu modificarile ulterioare). Tatal va da declaratia la o reprezentanta a Romaniei in Italia(Ambasada ori Consulat) si ti-o trimite prin posta iar mama la un notar public din Romania. Trebuie sa indice amandoi acelasi insotitor major. Numai bine!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru katy,
De unde ai mai scos si apostila? Nu trebuie nici o apostila.

| katy a răspuns:

La notariat si trebuie si apostila de la Haga

| AnggelikiMessinianBlood a răspuns:

Trebuie sa se duca la consulat