| BrodoceanuL a întrebat:

Buna seara, tatal meu a decedat in 2019 la locul de munca a facut infart. El fiind in Cipru de 13 ani. Mama mea lucra in perioada decesului lui. Acum mama a revenit in Romania din 2020 si are pensie de urmas.Ai sunt virati banii pe card lunar din Cipru. Acuma am o intrebare : se poate angaja fara sa poata dreptul pensiei de urmas?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania poate cumula pensia de urmas cu salariul, daca nu depaseste 35% din salariul mediu, dar se poate ca in Cipru sa fie alta lege, asa ca acolo va trebui sa va interesati, deoarece de acolo primeste pensia de urmas.

| BrodoceanuL explică (pentru Ioandelasal):

Salariul brut sau net gen 35% din 3000 salarul brut?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BrodoceanuL):

Este vorba de salariul mediu brut, nu de salariul minim, salariul minim brut este in acest an de 3.000 lei.