| Oanix21 a întrebat:

Tatăl prietenei mele este pensionat pe caz de boală iar de câteva zile a intrat la pensia de drept (cea de 65 ani). Decizia a venit și neavând atâția ani lucrați cu acte(doar 11 pe cartea de muncă), pensia de drept este mai mică decât cea de boală. Se poate face ceva ca să rămână la pensia de boală și sa renunțe la cea de drept?

2 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Eu stiam ca nu deoarece am vecini pe aici ( destul de nevoiasi ) care s-au pensionat anticipat pe caz de boala iar cand au atins varsta legala de pensionare, tot asa le-a mai scazut si au ramas cu aia mai mica. Am tot cautat pe net sa vad daca ce zice Ioana si anume ca poti opta pentru pensia cu valoare mai mare dar nu am gasit nimic clar si concret. Dar nu zic ca nu s-ar putea totusi. De ce nu ceri parerea unui avocat? Ca nu cred ca ti-ar cere mare lucru sa te invete putin ce sa faci in cazul asta si daca s-ar putea face ceva legal sa ramana cu pensia pe caz de boala. Poate exista vreo smecherie in lege ca sa ramana si cu pensia de varsta si cu una cumulata pentru boala/handicap. Chiar te sfatuiesc sa discuti cu un avocat ca n-ai nimic de pierdut.

| ioana748 a răspuns:

Potrivit legii, dacă întrunești condițiile de pensionare pentru limită de vârstă sau alegi să beneficiezi de pensia anticipată, nu mai poți avea și pensie de invaliditate. Totodată, dacă te afli în situația de a alege o variantă, legea îți permite să optezi pentru cea cu valoare mai mare.